A A+ A++

Zapraszamy na spotkanie z autorką komisku ARTEfakt!

Zapraszamy serdecznie na spotkanie autorskie z dr Martą Guzowską – autorką komiksu „ARTEfakt”.

Już niebawem – we wtorek, 25 września o godz. 19:00 będą mieli Państwo okazję poznać niezwykłą pisarkę, która zdecydowanie nie należy do domatorek.  Uwielbia ona podróże i wielkie odkrycia – zwiedziła już kawał świata, m.in.: całą Turcję, wyspy greckie i pół basenu Morza Śródziemnego.  Marta Guzowska  – archeolożka – przeżyła
w Atenach trzęsienie ziemi, a w Izraelu drugą intifadę. Spotkanie z nią nie będzie spotkaniem tylko i wyłącznie
o komiksie. Poznacie Państwo tajniki niezwykłych kryminałów i posłuchacie co ma do powiedzenia osoba, która jako zaprawiona podróżniczka mieszkała w Heidelbergu, Tybindze, Freibergu, Kopenhadze, Budapeszcie i na Krecie.

Ten niezwykły wieczór zatytułowany „Archeologia: nauka i popkultura” poprowadzi Beata Jewiarz. Jest
to wydarzenie towarzyszące Pruszkowskiemu Festiwalowi Archeologicznemu ARTEfakty.  Serdecznie zapraszamy – wstęp wolny, bez zapisów!

 

 

MARTA GUZOWSKA

MARTA-036

 

Chce przeżyć dziewięć żyć, jak kot. Na razie ma na koncie trzy: jest archeolożką, pisarką i mamą.

Jako archeolożka pracowała w Grecji, Izraelu a także, przez kilkanaście lat w Troi, na najsłynniejszym stanowisku archeologicznym świata.

Jako pisarka zadebiutowała w 2012 r. powieścią „Ofiara Polikseny”, która zdobyła Nagrodę Wielkiego Kalibru dla najlepszej powieści kryminalnej roku. „Głowa Niobe”, druga powieść z cyklu z cynicznym antropologiem Mariem Yblem oraz „Chciwość”, pierwsza z cyklu z archeolożką-złodziejką Simoną Brenner zostały uhonorowane nominacjami do tej samej nagrody. Guzowska napisała jeszcze dwie powieści w cyklu Mariem Yblem („Wszyscy ludzie przez cały czas” i „Czarne światło”), kolejną powieść z Simoną Brenner („Reguła nr 1”), oraz wiele opowiadań zebranych w tomach „Mordercze miasta”, „Kryminalny Wrocław. Mroczne przechadzki po mieście” i „Cztery zbrodnie na cztery pory roku”. Jej najnowsza powieść nosi tytuł „Ślepy archeolog”. Marta Guzowska jest też autorką serii detektywistycznej dla dzieci „Detektywi
z Tajemniczej 5” oraz współzałożycielką grupy pisarskiej Zbrodnicze Siostrzyczki (zbrodniczesiostrzyczki.pl).

 

 

BEATA JEWIARZ

Beata_zdjęcia 17

(foto: Miłka Świtalska)

Absolwentka PWST we Wrocławiu; dziennikarka radiowa (Polskie Radio RDC), aktorka, performerka. Autorka akcji społecznych, edukacyjnych i artystycznych (m.in „Be Haiku”, „Miasto: emocje”). W Polskim Radiu RDC prowadzi audycje
o kulturze: „Niedzielny Poranek”, „Mnie się to podoba” i Popołudnie RDC. W Muz. Etnograficznym w Warszawie zrealizowała cykl edukacyjny „Podróże w Kulturze”. Kuratorka paneli Kultury Młodych na Kongresie Kultury 2016. Współpracuje z Festiwalami jako kurator, juror, dziennikarz: Biennale Sztuki Dziecka, Festiwal Teatralna Karuzela, F. Kino Dzieci, Biblioteka Narodowa, Muz, Literatury w Warszawie, Duński Instytut Kultury.

Laureatka nagrody IBBY w konkursie Książka Roku 2016 za upowszechnianie czytelnictwa. Wielbicielka poezji haiku
i tradycyjnej kultury japońskiej. Współautorka książki „Be Haiku”, nominowanej w konkursie Najpiękniejsza Książka Roku PTWK 2017.

 

 

 

ARTEFAKT pl