A A+ A++

Wakacyjne czytanki

W ostatni czwartek czerwca zaczynamy cykl Wakacyjnych czytanek. W sumie czeka nas aż dziewięć spotkań. Co najważniejsze, lektura będzie tylko (i aż) wstępem do dalszej zabawy.

Nawet  jeśli sami nie czytamy zbyt wiele, na ogół szybko dajemy się przekonać (o ile w ogóle trzeba nas jeszcze przekonywać), że czytanie bajek ma dobroczynny wpływ na wyobraźnię i rozwój dziecka. Lektura umożliwia zapoznawanie się z kulturą, historią i obyczajami; uczy rozumieć świat, pobudza do pogłębiania wiedzy i rozwijania zainteresowań.

Bajki potrafią też skutecznie wzruszać i uzmysławiają pojęcia dobra i zła, a zawarty w nich morał, jak busola, podpowiada, jak dokonywać wyborów i jakie mogą być ich konsekwencje. Innymi słowy – bajka może być doskonałym narzędziem do wieloaspektowego rozwoju psychospołecznego dziecka.

dav

CELE PROGRAMU

  1. Wprowadzenie dzieci w świat literatury.
  2. Budzenie zaciekawienia książką przez ciekawe zabawy literacko-artystyczne.
  3. Kształcenie nawyków czytelniczych, nabywanie nawyku dbania o książki i szanowania ich.
  4. Zapobieganie uzależnieniu od telewizji i komputerów.
  5. Doskonalenie umiejętności słuchania ze zrozumieniem.
  6. Rozwijanie i poszerzanie wiedzy o świecie.
  7. Rozbudzanie wyobraźni.
  8. Wzmacnianie poczucia własnej wartości dziecka.
  9. Budowanie więzi między rodzicem i dzieckiem.
  10. Przekazywanie za pośrednictwem literatury wartości moralnych.

Wakacyjne spotkania upływać będą pod znakiem bajek polskich autorów. W czerwcu i w lipcu bohaterami opowiadań uczynimy rówieśników naszych małych słuchaczy, którzy przeniosą ich do swoich bajkowych światów, pełnych niekoniecznie bajkowych dylematów.0001

Podczas sierpniowych czytanek ożywimy z kolei zwierzęta i przedmioty, przybliżając tym samym naszym słuchaczom pojęcie personifikacji. Wyczarujemy niespotykane postaci i uruchomimy świat dziecięcej wyobraźni.

0001 (2)

Wszystkie czwartkowe spotkania zaczynać się będą o godz. 12.00, czyli w samo południe. 

czytanki w ogroczie cz