A A+ A++

Mozaika – dzieciom. Koncerty

Muzyczno-edukacyjne spotkania dla dzieci cieszyły się zbyt dużym zainteresowaniem, byśmy mieli tak szybko się z nimi pożegnać. Przed nami kolejne koncerty zespołu Mozaika – zaczynamy 22 lutego i widzimy się w każdym miesiącu aż do czerwca. Wstęp wolny.

 

22 lutego, wyjątkowo – sobota, godz. 11.00

Galicja – opowieści z gór, jarmarku i chmur

Spektakl narracyjny oparty na sztuce opowiadania – obrazach tworzonych słowem i muzyce dawnej Galicji, południowo-wschodniej Polski.

Udamy się tam, gdzie chmury osiadły na górskich garbach, a istoty podniebne i ludzie żyli obok siebie. Z pewnym Płanetnikiem powędrujemy przez góry, wsie, karczmy i miasteczka. Ucałujemy chmury i zawitamy na jarmark, na którym jest… Wszystko. Zaśpiewamy, zagramy, zawołamy…

Katarzyna Jackowska-Enemuo – opowieść, akordeon, śpiew

Aleksandra Rózga – baraban, perkusjonalia

Iwona Sojka – skrzypce, oktawki

Sebastian Pikula – skrzypce, banjolele

 

15 marca, niedziela, godz.11.00

Opowieści Wielkiej Drogi – spotkanie z kulturą Romów

Skąd jesteś? Zewsząd. Dokąd idziesz? Wszędzie. Po co? Żeby zaprzyjaźnić się ze światem.

Byli wędrowcami od zawsze, w podróżach zbierali obrazy, pieśni i opowieści. Zawędrowali też do Polski i mieszkają tutaj już od 600 lat – Romowie.

Poznamy obyczaje tego wędrującego narodu, nauczymy się ważnych słów w języku romskim, zatańczymy do żywej muzyki, a przede wszystkim poznamy urzekające romskie opowieści. To wszystko za sprawą wyjątkowego gościa – Katarzyny Jackowskiej-Enemuo. To dla nas zaszczyt, że będziemy gościć w Świecie Sztuki tak znamienitą opowiadaczkę i muzykantkę, która, wędrując po festiwalach, warsztatach i koncertach, podzieli się z Wami sztuką opowiadania oraz pięknem kultury romskiej.

 

5 kwietnia, niedziela, godz. 11.00

Rozśpiewana wiosna – tradycyjne pieśni i zwyczaje wiosenne

Wspólnie przemierzymy czas obrzędowości wiosennej i wielkanocnej. Doświadczymy siły naturalnego śpiewu. Wiosnę przywitamy śpiewająco!

Wraz z artystami, zajmującymi się na co dzień śpiewem naturalnym i muzyką tradycyjną, będziemy odkrywać wiosnę w muzyce. Pójdziemy śladem tradycyjnych pieśni, które często opowiadały o przyrodzie. Przypomnimy też zwyczaj wiosennego kolędowania. Zaprosimy również dzieci do wspólnej zabawy głosem i nawoływania wiosny!

 

10 maja, niedziela, godz. 11.00

Gramy w drejdla, gramy w klasy, gramy! Spotkanie z muzyką żydowską

Pokażemy dzieciom piękno, żywioł i wyjątkowe brzmienie tej tradycji muzycznej – do tańca i nie tylko zagramy na dwie pary skrzypiec, cymbały, klarnet i baraban.

Spotkania w Świecie Sztuki to również podróże – czasami dalekie, a czasami bliskie. Tym razem chcemy wybrać się z Wami w świat muzyki żydowskiej, która – choć sięgająca korzeniami dalekich stron – wpisała się na trwałe także w polską kulturę. W trakcie spotkania poznamy wybrane zwyczaje i tańce, jak również gry i zabawy dzieci żydowskich oraz nawiążemy do poznańskich śladów tej muzyki.

 

W czerwcu odbędzie się etnofestyn (festyn o tematyce tradycyjnej). Data wydarzenia jest jeszcze nieustalona.

Na wszystkie spotkania – wstęp wolny. Zapraszamy!

Fot. wyróżniająca: Mozaika