A A+ A++

„Młot i kielich. Opowieści z wikińskiej Północy” – comiesięczne spotkania

Szanowni Państwo! Zapraszamy na comiesięczne spotkania pt.: „Młot i kielich. Opowieści z wikińskiej Północy”. Kolejne już spotkanie z cyklu odbędzie się w czwartek, 11 stycznia o godzinie 17:30.  Tego dnia poznamy gwardię wareską. Będzie to opowieść czwarta o tym, dlaczego wikingowie żeglowali do Bizancjum, co tam robili i ile na tym zarabiali. Do świata groźnych wojowników z Północy zaprosi nas Dr Łukasz Malinowski.

Wstęp wolny, bez zapisów. Kolejność tematów spotkań może ulec zmianie.

 

 

 

0010_Rekografia

 

 

Zachęcamy do zapoznania się z kolejnymi tematami comiesięcznych opowieści:

Heros wędrowniczek
Opowieść piąta o tym, gdzie bohaterowie sag heroicznych lubili podróżować, a zwłaszcza jeden z nich, Göngu-Hrolf, zwany niegdyś Rollonem i założycielem Normandii.

Wszystkie żony Ragnara Lodbroka
Opowieść szósta o tym, jaką rolę pełniły kobiety w czasach wikingów, czy były kapłankami, wojowniczkami czy przykładnymi gospodyniami.

 

Informacje o prowadzącym spotkanie:


Dr Łukasz Malinowski – w 2010 roku obronił doktorat z historii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Specjalizuje się
w historii średniowiecznej Skandynawii, którą badał m.in.: na Uniwersytecie w Oslo. Autor monografii „Berserkir
i ulfhednar w historii, mitach i legendach”, rozprawy „Heros i łotr. Pogański wojownik w średniowiecznej literaturze Islandii” oraz przekładu „Sagi o Viga-Glumie”. Zajmuje się również powieściopisarstwem. Jest twórcą awanturniczego cyklu „Skald” („Karmiciel kruków”, „Kowal słów” – tom I i II, „Wężowy język” – tom I i II), który opowiada o skandynawskim pieśniarzu przemierzającym Europę z połowy X wieku. Opublikował kilkadziesiąt artykułów popularnonaukowych w różnych magazynach (m.in: w Wiedzy i Życie, Focusie Historia, Mówią Wieki oraz na portalu Wirtualna Polska).

 

Kopia_zapasowa_Opowieść czwarta