A A+ A++

Koncert na Wielki Tydzień już 24 marca! Meccore String Quartet zaprasza

Zapraszamy Państwa na koncert kwartetu smyczkowego Meccore String Quartet z muzyką na Wielki Tydzień. Odbędzie się on w sobotę, 24 marca o godz. 19:00. Jest to już szósty koncert organizowany w ramach Sezonu koncertowego 2017/2018. Bilety w cenie 30 zł można nabyć w recepcji Muzeum od 24 lutego, od godz. 09:00.

Program koncertu:

K. Szymanowski – Kwartet smyczkowy nr 1 C-dur op. 37:
Lento assai – Allegro moderato
Andantino semplice
Scherzando alla burlesca. Vivace ma non troppo

K. Penderecki – Kwartet smyczkowy nr 3 „Kartki z niezapisanego dziennika”

E. Grieg – Kwartet smyczkowy nr 1 g-moll op. 27:
Un poco andante – Allegro molto ed agitato
Romanze. Andantino – Allegro agitato
Intermezzo. Allegro molto marcato – Più vivo e scherzando
Finale. Lento – Presto al saltarello

 

img210

 

Informacje na temat zespołu:

Założony w 2007 roku Meccore String Quartet uznawany jest za jeden z najciekawszych kwartetów smyczkowych swojego pokolenia. Występuje w najbardziej  prestiżowych  salach  koncertowych, takich jak Filharmonia Narodowa w Warszawie, Beethovenhaus w Bonn, Bozar w Brukseli, Auditorio Nacional de Música w Madrycie, Wigmore Hall w Londynie,  Musikverein w Wiedniu, Pollack Hall w Montrealu czy Frick Collection w Nowym Jorku. Kwartet występuje na najważniejszych festiwalach europejskich: Rheingau Musik Festival, Festspiele Mecklenburg-Vorpommern, L. van Beethoven Easter Festival, Budapest Spring Festival, Heidel- berg Frühling Musikfestival, Kissinger Sommer Musikfestival, Festival Radio France Montpellier, Bregenzer Festspiele. Zespół miał również zaszczyt wystąpić jako pierwszy polski kwartet smyczkowy podczas obchodów Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu w berlińskim Bundestagu.

W 2012 roku zespół zajął II miejsce za najlepsze wykonanie kwartetów klasycznych oraz obligatoryjnego utworu B. Deana podczas Wigmore Hall String Quartet Competition w Londynie. Rok wcześniej poza tytułem finalisty otrzymał nagrodę specjalną za najlepsze wykonanie utworu G. Kancheliego na Międzynarodowym Konkursie Kwartetów Smyczkowych Premio Paolo Borciani w Reggio Emilia. W roku 2010 kwartet został laureatem I nagrody w Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej w Weiden (II i III nagrody nie przyznano) oraz I nagrody w Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej im. Maxa Regera w Sondershausen. Za liczne wyróżnienia Meccore String Quartet otrzymał również nominację do nagrody Paszport „Polityki” w kategorii muzyka poważna, między innymi za „śmiałe łamanie konwenansów
i stereotypów”.

Dzięki stypendium Irene Steels – Wilsing Stiftung ukazała się debiutancka płyta oraz drugi album, za który zespół został wyróżniony dwiema nominacjami do nagrody „Fryderyk” 2016 i nagrodą „Supersonic Award” niemieckiego magazynu „Pizzicato”.

Muzycy dokonali licznych nagrań radiowych i telewizyjnych, między innymi dla   Bayerischer Rundfunk, BBC Radio 3, Rai3, Radio Stephansdom, Radio Merkury, NDR Kultur, ZDF, Phoenix, oraz WQXR. Realizacja Kwartetu smyczkowego
F. Schuberta  „Śmierć i dziewczyna” dla TVP Kultura została nominowana do nagrody „Gwarancje Kultury” 2011.

Członkowie zespołu początkowo kształcili się u muzyków kwartetu Camerata. Studiowali również w klasie kameralistyki Artemis Quartett na Universität der Künste w Berlinie oraz Queen Elisabeth Music Chapel w Brukseli. Zespół miał także zaszczyt współpracować z Günterem Pichlerem  (Alban Berg Quartet) w ramach studiów podyplomowych w Escuela Superior de Música Reina Sofía w Madrycie. Kwartet doskonalił również swoje umiejętności podczas kursów mistrzowskich prowadzonych przez wybitnych artystów, takich jak Gerhard Schulz i Valentin Erben (Alban Berg Quartet), Heime Müller (ex. Artemis Quartet), Peter Cropper (Lindsay String Quartet), Cuarteto Casals, Vogler Quartett, Kuss Quartett, Barthold Kuijken, Antonello Farulli. Ważnym wydarzeniem w życiu artystycznym zespołu był udział w kursie interpretacji muzyki Ludwiga van Beethovena, prowadzonym przez Alfreda Brendela w Beethoven Haus Bonn.

Od 2010 roku Meccore String Quartet jest gospodarzem odbywającego się co roku w Poznaniu Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Kameralnej „Q’arto Mondi”, w ramach którego prezentuje polskiej publiczności czołowych artystów światowej sceny kwartetowej.

Dzięki stypendium Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego kwartet propaguje muzykę kameralną w miejscach
o ograniczonym dostępie do dóbr kultury, np. w szpitalach dla dzieci i młodzieży. Muzycy zespołu prowadzą działalność pedagogiczną w Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu oraz na Uniwersytecie Muzycznym F. Chopina
w Warszawie.

 

MSQ