A A+ A++

Już wkrótce letnie „czytanki w ogrodzie” dla najmłodszych!

Zapraszamy serdecznie na specjalny cykl spotkań skierowanych do dzieci młodszych. W przygotowanej przestrzeni
w ogrodzie muzealnym, rodzice i małe dzieci będą mogły wysłuchać niezwykłych bajek. Po ich przeczytaniu
i omówieniu odbędzie się część animacyjna, w czasie której uczestnicy wykonają charakterystyczne dla nich zabawki. W ten sposób każda opowieść stanie się prawdziwą przygodą.

Spotkania odbywać się będą w każdy czwartek lata do 30 sierpnia, od godz. 11:30. Czas spotkania to ok. 60 minut.  Wstęp wolny, bez zapisów.

Warto podkreślić, że bajki mają ogromny wpływ na rozwój dziecka. Dzięki tej formie zajęć dziecko poznaje kulturę, obyczaje, historię, uczy się rozumieć świat, w którym żyje, a także rozwija wyobraźnię i pogłębia swoje zainteresowania. Bajki oddziałują również na sferę emocjonalną dziecka. Przemawiają do jego uczuć. Opowieść wzrusza, przybliża pojęcie dobra i zła. Uczy dokonywania właściwych wyborów, gdyż zawarty w bajce morał wskazuje na jego konsekwencje.

Dzięki realizacji cyklu wakacyjnych czytanek pragniemy wprowadzić dzieci w świat literatury, rozbudzić zaciekawienie książką przez zabawy literacko-artystyczne a tym samym kształcić nawyki czytelnicze.

 

„Bajki Pomagajki”

Sierpniowe spotkania zainspirowane zostały terapeutycznymi „Bajkami Pomagajkami” Edyty Grabowskiej-Gwardiak. Jest to zbiór 10 pouczających historii. Dzięki nim najmłodsi czytelnicy dowiedzą się, jak ważne jest spędzanie wolnego czasu na powietrzu, czy jak frustrujące dla otoczenia jest grymaszenie oraz wieczne niezdecydowanie. Na pewno nie ujdzie uwadze również ich nowe, ekologiczne, a zarazem ekonomiczne podejście do życia – dokładne zakręcanie kranów i wyłączanie światła, kiedy nie jest już potrzebne.

– 2 sierpnia – „Operacja natura” (sadzenie roślin);

– 9 sierpnia – „Przeszkadzajka” (wykonanie instrumentów – przeszkadzajek – marakasy);

– 16 sierpnia – „Kapiący Problem, czyli o tym, jak łazienka chciała wychować swoich właścicieli” (wykonanie ryby z kartonu i szpatułki);

– 23 sierpnia – „Niepewna Królewna” (wykonanie serca z włóczki);

– 30 sierpnia – „Wielka wyprawa małej mrówki” (wykonanie mrówki z łyżek).

 

 

Czytanki w ogrodzie