A A+ A++

5 lipca. Koncert

Zapraszamy na piąty już koncert z cyklu Promenady Chopinowskie – Przyjdź. Pospaceruj. Posłuchaj. Naszym gościem będzie Maria Gabryś-Heyke.

Koncert odbędzie się, jak zwykle, o godz. 16.00.

W programie:

  • Polonez cis-moll op. 26 nr 1,
  • Nokturn Es-dur op. 9 nr 2,
  • Mazurek cis-moll op. 6 nr 2,
  • Mazurek B-dur op. 7 nr 1,
  • Mazurek a-moll op. 17 nr 4,
  • Walc h-moll op. posth.,
  • Walc Des-dur op. 64 nr 1,
  • Fantaise-Impromptu cis-moll op. 66

Wstęp wolny. Zapraszamy!

O artystce:

MARIA LUDWIKA GABRYŚ-HEYKE

Pianistka o szerokich zainteresowaniach muzycznych grająca na instrumentach historycznych (Hammerklavier, pianoforte). Jej obszerny repertuar, obejmujący różne style i konwencje wykonawcze, sięga od kompozycji XVIII wieku po dzieła współczesne; artystka ma też w swym dorobku wiele prawykonań. Występowała z recitalami oraz w koncertach kameralnych w Japonii, Korei Płd., Chinach, Stanach Zjednoczonych oraz wielu krajach Europy – również przed wybitnymi osobistościami i głowami państw, w tym przed cesarzem Japonii Akihito. Brała udział w festiwalach chopinowskich w Wiedniu i Mariańskich Łaźniach, a także w Murten Classics Festival, Mendelssohn Musikfestwoche Wengen, w słoweńskim Festiwalu Muzyki Dawnej (Maribor, Ragaška Slatina, Ptuj) oraz w festiwalu muzyki kameralnej w Kioto.

Jest absolwentką Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie w klasie Teresy Manasterskiej. Swoje umiejętności pianistyczne doskonaliła również pod kierunkiem Ivana Klánský‘ego w Lucernie, a fascynacja fortepianami historycznymi doprowadziła do podjęcia dalszych studiów w słynnej Schola Cantorum Basiliensis w klasie Jespera Christensena.

Artystka ma na swym koncie znaczące sukcesy w konkursach międzynarodowych – jest laureatką pierwszych nagród w Międzynarodowym Konkursie im. Ludwiga van Beethovena w Hradcu nad Moravicí (Czechy), Edwin Fischer-Wettbewerb w Lucernie (Szwajcaria) i konkursie Chopin Golden Ring (instrumenty historyczne) w Ptuj (Słowenia). W przeszłości była wielokrotną stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Towarzystwa im. Fryderyka Chopina oraz prestiżowej Fundacji Crescendum Est-Polonia.

Dokonała nagrań dla Polskiego Radia, Schweizer Radio DRS 2 oraz rejestracji fonograficznych: Ars Produktion, ForTune i Naxos; płyta CD z nagranymi po raz pierwszy utworami m.in. na skrzypce i fortepian Mariana Sawy (Naxos) – zrealizowana z udziałem Marii Gabryś – była nominowana do nagrody Fryderyk 2017.

Maria Gabryś-Heyke jest profesorem Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Posiada 3 historyczne fortepiany, dwa „Erardy” 1845 r. i 1848 r., oraz najstarszy polski grający fortepian „Krall&Seidler” z 1828 r.

promenadyChopinowskie_internet