A A+ A++

31 sierpnia. To ostatnia niedziela

Tego dnia obchodzimy w tym roku 80. rocznicę wybuchu II Wojny Światowej. Zaplanowane w jej ramach wydarzenia rozpoczną się przed południem i będą nam towarzyszyć aż do wieczora.

Połączenie najpiękniejszej literatury dziecięcej dwudziestolecia międzywojennego oraz  rozrywkowego koncertu z otwarciem wystawy zdjęć, na których uwieczniono tragiczne  wydarzenia września 1939 zostało pomyślane jako symbol nagle przerwanego codziennego życia, w które wkroczyła brutalna przemoc odmieniając bezpowrotnie świat mieszkańców II Rzeczypospolitej.

Program:

11.00-11.45 Letnia muzyka dla smyka – koncert dla najmłodszych – Uwaga! Zapisy

11.00 – 12.30 Magiczne zawody. Kowal, czarodziej, alchemik – warsztaty z Witoldem Vargasem

 

11.00 – 15.00 Abecadło Brzechwy – zabawy z literami, kaligrafią i sitodrukiem

11.00 – 15.00 Brzechwa i Tuwim w ogrodzie – czytanki

12.30-15.00 Lokomotywa Tuwima

bajkowy świat słów i dźwięków

warsztaty filmu animowanego

Koncert

Związany z rocznicą wybuchu II Wojny Światowej

18.00 – To ostatnia niedziela – przedwojenne szlagiery – Agnieszka Wilczyńska i Andrzej Jagodziński Trio

19.00 – Wernisaż wystawy czasowej – fotografie Juliena Bryana, dokumentalisty września 1939

Wystawa stała:

11.00 -17.00

 

W szczegółach program obchodów wyglądać będzie następująco:

  • LETNIA MUZYKA DLA SMYKA

Drugi w tym roku koncert gordonowski. To integracyjne wydarzenie rodzinne, prowadzone w luźnej, choć kontrolowanej przez instruktorów, atmosferze. Zarówno mała, jak i duża publiczność rozsiada się na leżących na podłodze dywanach i poduszkach.  Najmłodszych uczestników opiekunowie trzymają na rękach lub wygodnie kładą obok siebie, z kolei starsze dzieci nie muszą kurczowo trzymać się swoich miejsc, mogą swobodnie kołysać się w rytm muzyki lub tańczyć.

Koncerty gordonowskie dedykowane są dzieciom od urodzenia do piątego roku życia. Ich program inspirowany jest założeniami Teorii Uczenia się Muzyki E.E. Gordona, która pozwala na skuteczne umuzykalnianie najmłodszych uczestników.

  • MAGICZNE ZAWODY. KOWAL, CZARODZIEJ, ALCHEMIK

Warsztaty opowieści połączone z działaniami artystycznymi prowadzonymi przez Witolda Vargasa a inspirowane książką „Magiczne zawody. Kowal, czarodziej, alchemik”. Autorzy (Witold Vargas, Paweł Zych) skupiają się w niej na mitycznym zawodzie kowala. Jednym z impulsów do powstania w/w książki stała się ekspozycja „Przedświt” prezentowana w naszym muzeum.

  • KLASYKA DLA SMYKA – JULIAN TUWIM, JAN BRZECHWA – najpiękniejsza literatura dziecięca dwudziestolecia międzywojennego.

Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego przemieni się w studio filmowe gdzie całe rodziny wspólnie z prowadzącymi warsztaty artystami będą tworzyć własny film animowany inspirowany najpiękniejszą literaturą dziecięcą dwudziestolecia międzywojennego.

Warsztaty będą przebiegać w 3 etapach:

Otworzy je spotkanie z opowiadaczami i podróż w bajkowy świat słów i dźwięków. Dzieci i rodzice usłyszą LOKOMOTYWĘ Juliana Tuwima ilustrowaną różnymi  instrumentami. Spotkanie z LOKOMOTYWĄ w takiej otwartej formie, zakłada współtworzenie wydarzenia przez słuchaczy.

W kolejnej części spotkania uczestnicy odnajdą postaci oraz ważne (z punktu widzenia narracji) przedmioty jakie pojawiły się w LOKOMOTYWIE, które następnie narysują, pokolorują i wytną.

Ostatnim etapem warsztatów będzie tworzenie, klatka po klatce, animacji. W specjalnie przygotowanym przenośnym studiu ułożymy, według wcześniej ustalonego scenariusza, owe wycinanki i za sprawą profesjonalnego sprzętu oraz zaangażowania uczestników, nadamy im ruch.

  • TO OSTATNIA NIEDZIELA – koncert, otwarcie wystawy czasowej

ajtrio_by_arthur_arnesen_nordlysfestivalen

Wieczorem zaprosimy na koncert Agnieszki Wilczyńskiej oraz Andrzej Jagodziński Trio zatytułowany TO OSTATNIA NIEDZIELA, podczas którego zebrani goście wysłuchają szlagierów z lat 30. ubiegłego wieku. Uwaga! Koncert jest darmowy, ale obowiązują wejściówki – do odebrania w recepcji Muzeum (od 14 sierpnia).

Po koncercie odbędzie się otwarcie wystawy fotografii autorstwa Juliena Bryana, najdłużej przebywającego w Warszawie we wrześniu 1939 roku korespondenta zagranicznego. Tytuł wystawy – Amerykanin w Warszawie. Stolica w obiektywie Juliena Bryana 1936-1974.

 

ruiny warszawy

Wstęp wolny.

Zapraszamy!

A11

ASMET

 

efka logo                                                          MAKS BUD

 

 

917b5efda2f9cd4c1d5c92eceda259ab