A A+ A++

16 kwietnia. Tajemnicza Maria Magdalena

Która to jest właśnie TA Maria Magdalena? To zapewne jedno z najczęściej dyskutowanych zagadnień na świecie. Od stuleci wciąż z tą samą siłą pobudza wyobraźnię i zachęca do prób rozwikłania zagadki.

My do tej dyskusji się dołączamy, proponując Państwu udział w spotkaniu, którego głównymi bohaterami będą biblista i historyk literatury ks. prof. Józef Naumowicz oraz dr Paweł Feliks Nowakowski – historyk i teolog, autor książki Maria Magdalena. Historia najbardziej tajemniczej kobiety w Biblii.

Spotkanie-debata odbędzie się 16 kwietnia (godz. 18.00) w siedzibie naszego muzeum. Poprowadzi je Hanna Maria Giza – dziennikarka radiowa, aktorka i reżyser słuchowisk. Wstęp wolny. Zapraszamy.

Poniżej: miniatura pochodząca z XII-wiecznego psałterza z St. Albans przedstawiająca Marię Magdalenę przekazującą apostołom wieść o zmartwychwstaniu Jezusa.

maria magda

Tematy do dyskusji

  1. Skąd współcześnie tyle fałszywych wersji historii Marii Magdaleny i dlaczego są tak popularne?
  2. Maria Magdalena współcześnie – feminizm, Broadway i Hollywood.
  3. Kim były kobiety wokół Jezusa, jaka była ich rola, co o nich wiemy? Maria Magdalena na tle innych kobiet. Gnostyckie dialogi Marii Magdaleny z Jezusem.
  4. Co na temat Marii Magdaleny mówi Biblia? W których księgach bohaterka się pojawia, a w których nie i dlaczego? Dlaczego wzmianek o niej jest tylko 13? Jakie znaczenie ma wymienienie Marii Magdaleny w Nowym Testamencie, w świetle wiedzy o ówczesnej roli kobiet w Palestynie? Co Kościół mówi o Marii Magdalenie w swoich dokumentach?
  5. Dlaczego utożsamiono Marię Magdalenę z jedną z wymienionych w Ewangelii cudzołożnic? Jak rozwijał się pogląd o nawróceniu Marii Magdaleny? Jak można interpretować egzorcyzmowanie Marii Magdaleny – co oznacza siedem demonów i jaki mogły mieć wpływ na jej życie?
  6. Czy między Marią Magdaleną a Chrystusem mogła być jakaś szczególna zażyłość? Jaki mógł być jej charakter? Czy była wyróżnioną pośród uczniów, jak sugeruje apokryf Ewangelia Marii Magdaleny?
  7. Czy Maria Magdalena jako świadek Zmartwychwstania Chrystusa posiadła jakąś szczególną wiedzę, jak sugerują gnostyckie dialogi?
  8. Czy Maria Magdalena pozostawała w konflikcie z Piotrem? Czy mogła być nauczycielką apostołów, jak sugeruje Ewangelia Marii Magdaleny? Jakie są późniejsze tradycje na ten temat? Skąd bierze się we wschodnim Kościele tradycja pisanek i inne przykłady wyobrażenia roli Marii Magdaleny?
  9. Jaka była rola Marii Magdaleny po śmierci i Zmartwychwstaniu Jezusa?
  10. Późniejsze tradycyjne przekazy o życiu Marii Magdaleny.