Kleszewo
W 2020 r. MSHM otrzymało ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (program: Ochrona Zabytków Archeologicznych) dofinansowanie zadania:
Kleszewo – cmentarzysko kultur przeworskiej i wielbarskiej. Publikacja wyników badań, tom 1
(nr zadania: 00563/20)
Dwuletni projekt stanowi pierwszy etap publikacji opracowania stanowiska w Kleszewie, w pow. pułtuskim. Zostało ono odkryte w 1961 r., a stacjonarne badania archeologiczne rozpoczęto tam w roku 1964. Pierwotnie miały one charakter ratowniczy, od drugiego sezonu przekształcając się w przedsięwzięcie stricte naukowe. Pracami kierował Stefan Woyda – ówczesny Konserwator Zabytków Archeologicznych na woj. warszawskie. Trwały one dziewięć lat (1964–1972). W ich trakcie zbadano około 6700 m2 powierzchni stanowiska i zarejestrowano blisko 1100 obiektów archeologicznych, w tym: ślady rozległej osady z epoki brązu (kultury trzciniecka i łużycka), cmentarzysko z młodszego okresu przedrzymskiego, okresu wpływów rzymskich i okresu wędrówek ludów (kultury przeworska i wielbarska) oraz niewielką nekropolę z początków drugiego tysiąclecia naszej ery.
Projekt obejmie publikację materiałów z cmentarzyska kultur przeworskiej i wielbarskiej. Nekropola została zbadana w całości. Zarejestrowano na niej ok. 550 grobów pochodzących z okresu między II w. p.n.e. a IV/V w. n.e. Odkryte materiały znajdują się w zbiorach Muzeum. To ponad 2000 przedmiotów zrobionych z: metalu, gliny, kości, kamienia i ze szkła, zbliżona liczba naczyń glinianych (całych lub we fragmentach) oraz kilkanaście tysięcy fragmentów ceramiki.
W ramach realizacji zadania zostanie opublikowany katalog obiektów nieruchomych obejmujący m.in.: charakterystykę jam grobowych, opis i klasyfikację typologiczną zabytków archeologicznych, określenie atrybucji kulturowej i datowanie poszczególnych zespołów. Zdigitalizowane zostanie blisko 150 negatywów zdjęć wykonanych podczas badań. Sporządzony zostanie numeryczny model terenu stanowiska i jego najbliższych okolic. Wykonane zostaną analizy specjalistyczne (np.: antropologiczna i archeozoologiczna fragmentów tkanin, szczątków botanicznych). Całość zamknie ok. 300 tablic z rysunkami i fotografiami zabytków.
Wynikiem projektu będzie książka w dwóch wersjach językowych. Obie – w formie elektronicznej – zostaną udostępnione bezpłatnie na stronie internetowej Muzeum.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.
Kleszewo – cmentarzysko kultur przeworskiej i wielbarskiej. Publikacja wyników badań, tom 1 do pobrania: