Koncert kolęd i pieśni bożonarodzeniowych – Collegium Musicum UW
Zapraszamy na wyjątkowy koncert kolęd z różnych zakątków Europy w wykonaniu chóru Collegium Musicum UW pod dyrekcją Andrzeja Borzyma.
Program obejmuje najpopularniejsze polskie kolędy w ciekawych aranżacjach dyrygenta. Wyruszymy także w muzyczną podróż po Europie i usłyszymy pieśni bożonarodzeniowe z Ukrainy, Katalonii, Minorki, Węgier, Niemiec czy Francji.
Kiedy? 15 stycznia, godz. 17:00
Gdzie? Oranżeria MSHM
pl. Jana Pawła II 2 w Pruszkowie
Wstęp wolny!
Chór Kameralny Collegium Musicum UW został założony w 1994 r. przez wykładowców, pracowników i absolwentów Uniwersytetu Warszawskiego. Jest wolnym akademickim stowarzyszeniem, dającym amatorom szansę wykonywania muzyki na profesjonalnym poziomie.
Chór występuje w Warszawie – na Uniwersytecie i nie tylko, bywa w całej Polsce, bierze udział w wielu ważnych imprezach muzycznych: Festiwal Oper Barokowych Dramma per Musica, Czwartkowe Spotkania Muzyczne w Filharmonii Narodowej, BACH 200 UW, Mazowsze w Koronie, Przegląd Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu, Universitas Cantat w Poznaniu, Muzyka w zabytkach Chełmna, Międzynarodowy Festiwal Gwiazd w Międzyzdrojach, Muzyka w Sandomierzu, Festiwal Stacja Kutno, Festiwal Pamiętajmy o Osieckiej. Dla Polskiego Radia zespół wykonywał partię chóralną w przedstawieniach opery radiowej Macieja Małeckiego Balladyna w reżyserii Anny Seniuk, kilkakrotnie koncertował na antenie radiowej Jedynki, Trójki, Radia Dla Ciebie. Występy telewizyjne to m.in. Piosenki Starszych Panów dla TVP 3, udział w Koncercie Jubileuszowym z okazji 50-lecia TVP czy też finałowy koncert XXX Lidzbarskich Wieczorów Humoru i Satyry.
Andrzej Borzym – dyrygent, chórmistrz aranżer, kompozytor, pedagog.
Dyplom uzyskał na Wydziale Wychowania Muzycznego Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie dyrygowania prof. Henryka Wojnarowskiego. Ukończył również z wyróżnieniem Podyplomowe Studium Chórmistrzowskie przy Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy. W latach 1981—1984 pracował jako asystent w macierzystej uczelni, a następnie w sezonie 1983/1984 pełnił funkcję asystenta kierownika artystycznego Chóru Filharmonii Narodowej w Warszawie. Był dyrygentem chóru Cantio Polonica (1984—1989), Chóru Akademickiego UW (1989-1999), Chóru Filharmonii w Las Palmas de Gran Canaria (1996—1998), współpracował z chórem Sine Nomine i zespołem wokalnym NotaBene, zaś od 1994 roku prowadzi Chór Kameralny Collegium Musicum UW.
Jako instrumentalista współpracował z wieloma warszawskimi teatrami, a także z artystami związanymi z nurtem piosenki poetyckiej i aktorskiej (Elżbieta Wojnowska, Magda Umer, Zbigniew Zamachowski). Od 1982 roku pracuje w Państwowej Podstawowej Szkole Muzycznej nr 3 w Warszawie im. G. Bacewicz, gdzie w latach 1992—1996 pełnił funkcję dyrektora. W latach 1992—1996 prowadził chór i orkiestrę Liceum Muzycznego im. Karola Szymanowskiego w Warszawie. Przez wiele lat współpracował z Jeunesses Musicales de Pologne, prowadząc międzynarodowe letnie obozy muzyczne; bywał też wielokrotnie zapraszany do udziału w jury wielu krajowych konkursów chóralnych. Jest autorem m.in. chóralnego cyklu Trzech miniatur, do słów Ancji Łabuszewskiej napisał poemat muzyczny Czasem oraz Suitę dla niegrzecznych dzieci. Jako aranżer jest szczególnie ceniony za rzadką umiejętność zaadaptowania jazzowych i popowych piosenek na głosy chóralne, czego przykładem są opracowania piosenek Jerzego Wasowskiego i Jeremiego Przybory, Agnieszki Osieckiej, Grzegorza Turnaua.
Za wieloletnią działalność pedagogiczną został uhonorowany Nagrodą Ministra Kultury RP oraz Srebrnym Krzyżem Zasługi, zaś za pracę z uniwersyteckimi chórami – Medalem Uniwersytetu Warszawskiego i Nagrodą Rektora UW