Zajęcia dla uczniów klas I – III szkoły podstawowej
Kuj żelazo, póki gorące
Ponad 3000 lat temu na terenie Anatolii, w dzisiejszej Turcji, ludzie po raz pierwszy zaczęli wytwarzać żelazo. Do naszej części Europy wynalazek ten trafił dopiero w VIII w. p.n.e., a wraz z nim pojawił się nowy zawód – kowal. W dawnych czasach jego umiejętności przekłuwania i kształtowania przedmiotów w ogniu uważane były za niemal magiczne, a kowale cieszyli się dużym poważaniem w społeczeństwie. Podczas zająć w naszej muzealnej kuźni zobaczymy, co dzieje się z rozżarzonym do czerwoności żelazem. Mistrz kowalski opowie o tajnikach swojej pracy. Dowiemy się, czym jest kuźnia, jakie sprzęty w niej znajdziemy, jakich narzędzi się tam używa, czym dokładnie zajmował się kowal oraz czy naprawdę w dawnych czasach był również… dentystą!
W filcowym świecie
Filcowanie jest jedną z najstarszych form obróbki wełny, znaną już od ponad 5000 lat. Według jednej z legend filc powstał jeszcze na Arce Noego: owce zaczęły gubić wełnę, a później stąpały po niej w wilgotnym otoczeniu i ugniatały ją – gdy opuściły Arkę, pozostał po nich filcowy dywan. Zajęcia mają formę warsztatów, podczas których uczestnicy dowiedzą się, co to jest filc i jak się go wykonuje. Filcując na mokro różnokolorową wełnianą czesankę, stworzą kawałek materiału, który może być elementem biżuterii bądź posłużyć do wykonania serwetki lub etui.
Warsztaty garncarskie, czyli jak ulepić garnek
Garncarstwo to jedno z najstarszych rzemiosł. Pierwsze naczynia gliniane zaczęto wykonywać na ziemiach polskich już ponad 7000 lat temu, w okresie neolitu, a ich potłuczone fragmenty to najczęściej znajdowane pozostałości dawnych społeczeństw. Zajęcia mają formę warsztatów, podczas których poznamy różne techniki wykonywania naczyń. Uczestnicy samodzielnie wykonają naczynia z gliny – dawnymi technikami, bez użycia koła garncarskiego. Będziemy ugniatać i wałkować glinę, sklejać i wygładzać wałeczki, a na zakończenie pracy ozdobimy gotowe naczynia.
Jaskiniowi artyści
Tajemnicze malowidła i ryty, które kilkadziesiąt tysięcy lat temu pozostawili po sobie ludzie eksplorujący jaskinie południowo-zachodniej Europy, fascynują każdego, kto się z nimi zetknie. Wizerunki zwierząt i sceny polowań intrygują oraz zachęcają do próby zrozumienia społeczności, z których wywodzili się ich autorzy. Podczas zajęć, idąc tropem sztuki sprzed kilkudziesięciu tysięcy lat, przyjrzymy się rozmaitym aspektom życia ówczesnych ludzi. Uświadomimy sobie, jak bardzo mieszkaniec paleolitycznej Europy uzależniony był od otaczającego go świata oraz jak uważnie musiał mu się przyglądać, by się przystosować i przetrwać. Przy okazji poznamy techniki malarskie i opowiemy o farbach, których używano do tworzenia malowideł. Na koniec samodzielnie wykonamy rysunek na wzór malowidła naskalnego.
Między Syrenką a Żmijem – legendarne Mazowsze
Czy w baśniach i legendach mazowieckich znajdziemy chociaż trochę prawdy? Podczas lekcji poznamy legendy o powstaniu i historii wybranych miast. Usłyszymy pouczające, zabawne, a czasami straszne historie, które w barwny sposób uzupełniają dzieje mazowieckich miast, wsi i zamków.
Fibula
Spotkanie ma formę teatrzyku narracyjno-obrazkowego, w czasie którego najmłodsi widzowie poznają życie codzienne sióstr bliźniczek – mieszkanek starożytnej osady hutniczej. Narrator, opowiadając i odsłaniając kolejne ilustracje, bawi i uczy, zabiera dzieci w podróż do starożytnego świata hutników i kowali żyjących na Mazowszu Zachodnim 2000 lat temu.