A A+ A++

NOC Z WIKINGAMI – EUROPEJSKA NOC MUZEÓW

Pragniemy przekazać Państwu wiadomość z ostatniej chwili. Z dalekich mórz kierują się w naszą stronę wikingowie. Zapewniają jednak, że mimo swojej specyficznej historii mają całkowicie pokojowe zamiary. Zapowiedzieli się oni na 20 maja, na godzinę 17:00 w siedzibie Muzeum. Warto pokonać strach przed tymi groźnymi wojownikami i przybyć do naszej siedziby. Gdy wybije północ, wikingowie muszą wyruszyć w dalszą podróż.

 

Wydarzenie na fb - nowe (2)

 

Podczas Nocy z Wikingami w ramach Europejskiej Nocy Muzeów  nie zabraknie opowieści o ich wyprawach, życiu codziennym i wikińskiej sztuce żeglowania. Dla gości preferujących zajęcia praktyczne przeprowadzone zostaną warsztaty strugania łódek z kory, wiązania węzłów żeglarskich oraz zajęcia z pisania i odczytywania pisma runicznego. Nie zabraknie również pokazu gier planszowych oraz zabaw sprawnościowych.

Kulturę naszych skandynawskich bohaterów będzie można poznać podczas pokazu uzbrojenia, zwyczajów i technik walki. Wiedzę na ich temat zdobędzie się także w trakcie promocji książki Artura Szrejtera – Legenda wikingów. Opowieści
o Ragnarze Lodbroku, jego żonach i synach
. Sprzedaż publikacji Instytutu Wydawniczego Erika, czy debata naukowa Wikingowie będą bardzo istotnym elementem naszego wieczoru. Jeśli bliski jest Państwu klimat muzyki folkowej, ucieszą się Państwo zapewne z koncertu Kapeli Maliszów (na zdjęciu poniżej).

Przez cały czas trwania Nocy Muzeów będzie możliwe bezpłatne zwiedzanie stałej ekspozycji „Przedświt – Mazowieckie Centrum Metalurgiczne z przełomu er”.

Zapraszamy do nocnej przygody z wikingami w murach naszego Muzeum. Do zobaczenia!

 

DSC_3941

 

Zachęcamy do zapoznania się z poniższymi informacjami na temat Zespołu oraz ze stroną internetową artystów:  http://kapelamaliszow.com/pl/ .

Kapela Maliszów to rodzinna kapela z Męciny Małej w Beskidzie Niskim, założona przez multiinstrumentalistę Jana Malisza
i jego dzieci. Kapela inspiruje się tradycyjną muzyką swojego regionu, czyli tańcami i przyśpiewkami z okolic powiatu gorlickiego. Muzyka ta grana jest tradycyjnie, czyli na skrzypcach, basach i bębnie w sposób archaiczny, z pewną dozą wolności, radości i improwizacji. Nie jest tylko szkolnym odtworzeniem starych melodii. Kapela tworzy również własne utwory o charakterze polskim, w oparciu o wypracowany już styl. Warto wspomnieć, że skrzypce oraz baraban to instrumenty rodzinne, które zespół odziedziczył po ojcu Jana Malisza, Józefie. Przekazał on synowi podstawy gry na wielu instrumentach, jakie były w domu rodzinnym. Muzykę tę kapela nazywa więc „ojcowe nuty”. Artyści zajmują się również budową instrumentów. W pracowni Jana powstają takie instrumenty, jak: skrzypce, basy, lira korbowa, nyckelharpa, fujarki
i wiele innych.

 

20 maja

NocMuzeów