Zakłady Porcelitu Stołowego w Pruszkowie. Spotkanie. WYSTAWA PRZEDŁUŻONA DO 26 MAJA!
Wystawa czasowa 22.03 – 26.05.2024 roku
Godziny otwarcia: wt., śr., czw., pt. 9.00-15.30; sob., nd. 11.00-17.00; poniedziałki nieczynne.
Wstęp bezpłatny.
To pierwsze tak szerokie omówienie dorobku pruszkowskiego porcelitu. Prezentujemy kilkaset obiektów: fragmentów archiwum zakładowego i archiwalnych zdjęć. Centralną częścią wystawy jest wzorcownia – przez wielu uważana za zaginioną. Po latach powróciła do Pruszkowa, a Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego prezentuje ją po raz pierwszy od czasu zamknięcia Zakładów.
WZORCOWNIA
Wystawa w przekrojowy sposób pokazuje historię Zakładów Porcelitu Stołowego „Pruszków”, skupiając się na czasie największego rozkwitu fabryki: latach 60. i 70. XX wieku. Punktem wyjścia są zachowane dokumenty, zdjęcia archiwalne oraz duży fragment wzorcowni, czyli przekrój wyrobów z Zakładów, w tym egzemplarze unikatowe, wykonane w małych seriach lub takie, które nie weszły do produkcji. Na fabrykę spojrzymy także przez pryzmat licznych artykułów prasowych z tamtego okresu.
HISTORIA ZAKŁADÓW PORCELITU STOŁOWEGO „PRUSZKÓW”
Ponad rok temu zakończyła się wystawa „Nostalgia. Zakłady Porcelitu Stołowego w Pruszkowie w latach 70.”. Ekspozycja skupiała się na pokazaniu przede wszystkim cyklu produkcji naczyń w kontekście jednej z najbardziej popularnych form, jaka wyszła z pruszkowskiej fabryki – serwisu Nostalgia. Naszym celem było jak najwierniejsze odtworzenie tego, w jaki sposób powstawały naczynia oraz pokazania bogactwa zdobień i kolorów. Pozwalało to porównać projekty i ich ewolucję w czasie.
CZASY ROZWITU
Tym razem skupimy się na czasach największej świetności fabryki i jej produktów, kiedy pruszkowskie zakłady święciły triumfy w kraju i zagranicą. Dostawały nagrody, zarówno za osiągnięcia artystyczne oraz technologiczne, jak i te przyznawane na polu wydajności i organizacji pracy. W tamtym czasie rosło zatrudnienie, prężnie działały komitety rady zakładowej, organizowane były wyjazdy i różnorodne aktywności dla pracowników i ich rodzin. Wyroby odznaczane były świadectwami jakości, wiele z nich objęto ochroną patentową, a dla Zakładów Porcelitu Stołowego „Pruszków” projektowali tacy artyści, jak Wiesława Gołajewska, Zofia Przybyszewska czy Gabriela Hoffman-Śleżewska, tworzące wyjątkową, autorską ceramikę. Projektanci starali się także tworzyć zgodnie z obowiązującymi trendami, także zachodnimi. Inspiracje czerpali z katalogów i magazynów oraz śledzili trendy wyjeżdżając na targi i kongresy. Produkty Zakładu Porcelitu Stołowego „Pruszków” eksportowano do licznych krajów europejskich i pozaeuropejskich, m.in. Francji, Szwajcarii, Szwecji, Ghany i Haiti.
Na wystawie pokażemy archiwalne plany fabryki i maszyn, zdjęcia oraz dokumentację, poprzez które opowiemy o historii, funkcjonowaniu i przemianach Zakładów na przestrzeni dekad. Tak prężny i szybki rozwój nie byłby możliwy bez gruntownej, powojennej modernizacji i mechanizacji, która nastąpiła w latach 50. Aby pokazać, jak duże zmiany nastąpiły wtedy w fabryce, zarówno jeśli chodzi o infrastrukturę, budynki, jak i samą technologię produkcji, skonfrontujemy je z tym, z czym pracownicy musieli zmagać się wcześniej: niemal całkowitą produkcją manualną.
FILM
Naszej wystawie czasowej „Zakłady Porcelitu Stołowego w Pruszkowie. Spotkanie.” co weekend towarzyszyć będą projekcje filmu, w którym dawni pracownicy opowiadają o fabryce i cyklu produkcji naczyń. Film „Nostalgia. Zakłady Porcelitu Stołowego w Pruszkowie w latach 70.” został zrealizowany przez Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego. Zaprosiliśmy byłych pracowników nieistniejących dziś zakładów porcelitu do podzielenia się wspomnieniami z życia i pracy w fabryce. W szczególności opowiedzieli mam o cyklu produkcji: w jaki sposób formowało się i zdobiło naczynia. Jest to niezwykła, nostalgiczna podróż, podczas której możemy poznać historię jednej z największych i najważniejszych pruszkowskich fabryk.
Film będzie wyświetlany w soboty i niedziele o pełnych godzinach: 12.00, 13.00, 14.00, 15.00 przez cały okres trwania wystawy.
Wstęp bezpłatny.
Współorganizatorem wystawy jest Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku.
Dokumenty pokażemy dzięki uprzejmości Archiwum Państwowego w Warszawie.
Dziękujemy za pomoc: Narodowemu Archiwum Cyfrowemu, wydawcy gazety „Głos Pruszkowa”, Panu Juliuszowi Bieniasiowi, Prof. Zofii Chyrze-Rolicz, Panu Krzysztofowi Ciechońskiemu, Panu Piotrowi Dolewskiemu, Pani Renacie Kościuk, Pani Marii Ładno, Panu Stanisławowi Żukowskiemu, Panu Marcinowi Szulcowi, Prezesowi Zarządu Longbridge Management sp. z o.o
Scenariusz wystawy został oparty na nieopublikowanej monografii „Od pruszkowskiej fabryki fajansu do Zakładów Porcelitu Stołowego „Pruszków”. 1857-1977.” autorstwa prof. Zofii Chyry-Rolicz (w zbiorach Archiwum Państwowego w Warszawie Oddział w Grodzisku Mazowieckim syg. 72/1272/0/135).
Komisarz wystawy: Dorota Słowińska-Kamasa
Scenariusz wystawy: Dorota Słowińska-Kamasa
Wybór naczyń: dr Ewa Kłysz (Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku)
Opracowanie graficzne: Małgorzata „Czarli” Bajka
Korekta i redakcja: Agata Wiśniewska
Aranżacja wystawy: Iwona Szymańska, Piotr Holub
Zespół organizacyjny: Piotr Holub, Anna Kucharska, Tomasz Kuźmicz, Agnieszka Romańska, Iwona Szymańska, Agata Wiśniewska