Utracone/odzyskane – wystawa plenerowa
Od 11 kwietnia na ogrodzeniu naszego Muzeum dostępna jest wystawa czasowa poświęcona dziełom sztuki utraconym z polskich muzeów w wyniku działań II wojny światowej i odzyskanym w ostatnich latach dzięki działaniom restytucyjnym Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które jest organizatorem wystawy.
Na wystawie można zobaczyć wizerunki cennych dzieł malarstwa, które przez dziesięciolecia, od zakończenia wojny uchodziły za zaginione, a w ostatnich latach powróciły do polskich zbiorów muzealnych. To m.in. „Dama w pawich piórach” Teodora Axentowicza (Muzeum Narodowe w Warszawie), „Opłakiwanie Chrystusa” z warsztatu Lucasa Cranacha starszego (Muzeum Narodowe we Wrocławiu), czy „Kanał w Nowym Porcie” autorstwa Arthura Bendrata (Muzeum Narodowe w Gdańsku).
Wystawa przypomina, że w rezultacie działań wojennych i planowej grabieży dokonywanej na terytorium okupowanej Polski przez wojska niemieckie i radzieckie, polskie kolekcje publiczne, prywatne i kościelne utraciły ponad pół miliona zabytków. Baza strat wojennych prowadzona i na bieżąco aktualizowana przez Departament Restytucji Dóbr Kultury w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego zawiera obecnie niemal 70 tysięcy rekordów. Losy ogromnej liczby zaginionych obiektów do dziś pozostają nieznane, jednak dzięki działaniom restytucyjnym polskiego resortu kultury do polskich muzeów w ostatnich latach powróciło ponad 700 pojedynczych dzieł.
Wystawa będzie prezentowana do końca czerwca.