ARTEfakty 2022. Pruszkowski Festiwal Archeologiczny
Podczas tegorocznej edycji Festiwalu skupimy się na glinie i naczyniach ceramicznych. Zaczniemy od neolitu, a skończymy na czasach współczesnych, przyglądając się zarówno technikom produkcyjnym, jak i nieustannie zmieniającym się kanonom piękna. Podpatrzymy rekonstruktorów, ale i własnoręcznie ulepimy naczynia i figurki.
Kiedy: 11 września, godz. 11.00-19.00
Gdzie: Muzeum, ogród muzealny
Dla kogo: Rodziny z dziećmi,
Wstęp: Wolny
Na jeden dzień (niedziela 11 września, godz. 11.00-19.00) nasze Muzeum zamieni się w ceramiczne zagłębie. Wspólnie z uczestnikami Festiwalu długą i niezwykle bogatą historię rzemiosła będą odkrywać pasjonaci i specjaliści z różnych dziedzin: rekonstruktorzy historyczni, archeolodzy, historycy sztuki, artyści, garncarze, animatorzy i współcześni rzemieślnicy. Dzięki tej różnorodności każdy, w zależności od upodobań, będzie mógł wybrać inną drogę do zgłębiania tajemnic garncarzy. Ewentualnie skorzysta z kilku, a może nawet ze wszystkich atrakcji w ciągu całego dnia. Zapewni to nie tylko więcej zabawy, ale i pozostawi ślad w postaci rzetelnej wiedzy i mnóstwa ciekawostek o ceramice na przestrzeni tysiącleci – od paleolitycznych figurek Wenus po znane w każdym niemal polskim domu wyroby pruszkowskiego Porcelitu.
To już IV edycja Festiwalu ARTEfakty, a każdy, kto miał okazję w nim uczestniczyć, wie, że atrakcje przygotowywane są z myślą o wszystkich kategoriach wiekowych i różnych oczekiwaniach gości. Dlatego program, jak zwykle, będzie bardzo bogaty. Znajdą się w nim pokazy, wykłady dla poszukujących pogłębionej wiedzy, projekcje filmów dokumentalnych, spektakl dla dzieci czy warsztaty, w których będzie można spróbować własnych sił.
Ważnym elementem imprezy będzie również eksperymentalny wypał naczyń w rekonstrukcji pieca z przełomu er (odkrytego w Młochowie). Ich wydobycie zaplanowane jest na godz. 17.30.
Ideą imprezy jest popularyzacja archeologii, a szczególnie Centrum Metalurgicznego, jakie funkcjonowało u schyłku starożytności na terenach dzisiejszego Mazowsza.
Strona poświęcona Festiwalowi: archiwum, program, zaproszeni goście – ARTEfakty.
IV edycja Festiwalu odbywa się w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa.
Organizator: Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego im. S. Woydy w Pruszkowie
PARTNRRZY
Partner Fundacja PZU
Muzeum Dulag 121
Fundacja Pokolenia Pokoleniom
Ceramika z Pruszkowa
WKD
MROT
Festiwal objął Honorowym Patronatem Prezydent Pruszkowa Paweł Makuch.
Festiwal objął Honorowym Patronatem Starosta Pruszkowski Krzysztof Rymuza