A A+ A++

Wystawa „Sztuka i Naród” w Pruszkowie

24 października o godz. 18.00, Muzeum Dulag 121 i Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego im. Stefana Woydy w Pruszkowie zapraszają na wernisaż wystawy „Sztuka i Naród”. W programie znajdzie się m.in. koncert „Do potomnego”, przygotowany według scenariusza autorki wystawy Marii Doroty Pieńkowskiej. Wernisaż oraz prezentacja wystawy odbędą się w siedzibie MSHM. Ekspozycja, przygotowana przez Muzeum Dulag 121, prezentowana będzie przy Pl. Jana Pawła II 2 do 31 grudnia 2015 r.

Wystawa „Sztuka i Naród” została przygotowana na 70. rocznicę Powstania Warszawskiego przez Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie. „Przypomina ona redaktorów wydawanego w latach 1942-1944, konspiracyjnego pisma „Sztuka i Naród”, wybitnych twórców, którzy w tragicznie krótkim czasie wojennej młodości zdołali osiągnąć niezwykłą dojrzałość intelektualną, moralną i artystyczną. Byli to: Onufry Bronisław Kopczyński, kompozytor i publicysta, nazywany ‘Chopinem konspiracji’, Wacław Bojarski, poeta, prozaik i publicysta, Andrzej Trzebiński, poeta, dramatopisarz, prozaik, publicysta i teoretyk kultury, Tadeusz Gajcy, obok K. K. Baczyńskiego najbardziej znany poeta Polski Walczącej, także publicysta i prozaik, Zdzisław Stroiński, poeta, autor liryków prozą i Wojciech Mencel, poeta i dramatopisarz. Wszyscy redaktorzy „Sztuki i Narodu” byli do końca wierni hasłu głoszącemu potrzebę jedności postawy w życiu i sztuce. Mimo, ze zginęli, a więc pozostali na zawsze już  dwudziestoletni, stworzyli poezję i myśli, które niosą w sobie wielki potencjał.”

„Autorom wystawy przyświecała idea, aby wzbudzić i podtrzymać dyskusję nad dziedzictwem środowiska „Sztuki i Narodu” i jego wkładem w kulturę polską (…).” (mat. pras.)

Zapraszamy serdecznie.

plakat wystawa sztuka i narós