A A+ A++

Wielkie otwarcie Muzeum

wielkie-otwarcie-muzeum-350x233 wyr

Z ogromną radością chcielibyśmy zaprosić na WIELKIE OTWARCIE naszego Muzeum. Po latach przebudowy, rewitalizacji i tworzenia nowej muzealnej rzeczywistości – wracamy!

25 i 26 października otwarta zostanie nowa ekspozycja stała „Przedświt – Mazowieckie Centrum Metalurgiczne z przełomu er”. Pełni tremy i nadziei udostępniamy Państwu najnowocześniejszą wystawę archeologiczną w Polsce, dotyczącą pradziejów tych ziem. Poświęcona jednemu z największych fenomenów w dziejach odkryć powojennej archeologii – drugiemu co do wielkości centrum hutniczemu „barbarzyńskiej” Europy – przenosi odwiedzających w świat pogranicza Imperium Rzymskiego i Barbaricum oraz do położonych na północ terenów objętych panowaniem Lugiów i Wandalów.

To wielkie i wyjątkowe święto wieńczy kilkuletnie inwestycje, które rozpoczęły się jeszcze w roku 2010. Do dnia dzisiejszego – osuszono fundamenty, dokonano gruntownej rewitalizacji całego budynku – pierwszy raz w powojennej historii polskiego muzealnictwa przeniesiono instytucję wraz ze zbiorami do siedziby tymczasowej (na czas prac), wybudowano magazyn zabytków oraz zrealizowano projekt nowej ekspozycji stałej. Za nami pięć niezwykle pracowitych lat.

Z tej okazji zapraszamy do Pruszkowa. Pragniemy, aby było to nasze wspólne święto – muzealników, archeologów, a przede wszystkim gości i mieszkańców naszego miasta. Przygotowaliśmy bogaty program dni otwartych – szereg pokazów i warsztatów, zarówno dla dzieci, jak i dorosłych.

SOBOTA – DZIEŃ „BARBARZYŃSKI”

  • Sekrety bursztyniarstwa
  • Wojownicy Barbaricum
  • Pradziejowe tkactwo
  • Warsztat kowala

NIEDZIELA – DZIEŃ IMPERIUM RZYMSKIEGO

  • Rzymska kuchnia
  • Perfumeria
  • Świat rozrywek
  • Szewski zakątek
  • Gladiatorzy i legioniści

Specjalnym wydarzeniem niedzieli będzie wykład dr. hab. Dariusza Słapka, który o godz. 15.00 opowie o świecie gladiatorów: Tam Rzym, gdzie areny czyli o „amfiteatralnej” romanizacji prowincji.

Godziny otwarcia: 11.00-19.00
WSTĘP WOLNY

Wspólnie ożywimy cały Plac Jana Pawła II – przez oba dni do Pałacu Ślubów zaprasza Książnica Pruszkowska.

Do 9 listopada wystawę będzie można zwiedzać bezpłatnie – codziennie (z wyjątkiem poniedziałków) w godzinach 10.00-18.00.

Ekspozycję zrealizowano ze środków Gminy Miasta Pruszków.