A A+ A++

PRUSZKÓW W FOTOPLASTYKONIE – w dniach: 05.08 – 07.09.2017

Muzeum wraz z Fundacją Koncept Kultura zaprasza mieszkańców Pruszkowa na niezwykłą podróż w czasie. Dzięki stworzonemu przez fundację fotoplastykonowi, przeniesiemy się do Pruszkowa sprzed lat, a swoją historię opowie nam jeden z najpiękniejszych obiektów zabytkowych w mieście. Pruszkowianie będą mogli także zobaczyć pruszkowskie ulice sprzed ponad 100 lat oraz sprawdzić swoją znajomość miasta podczas konkursów organizowanych przez Muzeum i Fundację na facebooku.

W sobotę 5 sierpnia o godzinie 12:00 odbędzie się wernisaż wystawy „Zabytek chroniony prawem… krótka historia siedziby muzeum”.

Wybrane przez nas archiwalne zdjęcia ożyją w nowej formie –  zostaną zaprojektowane w fotoplastykonie zainstalowanym na terenie ogrodu muzeum.

Magia stereoskopu, czyli co to jest fotoplastykon

W 1866 r. Alois Polanecky zbudował maszynę, w którą wbudował 25 stereoskopów. Z tym „Salonem Stereoskopowym”, który stał się absolutnym hitem, występował na jarmarkach. Tak powstał fotoplastykon, dzięki któremu magia wspólnego oglądania zdjęć stała się ogólnie dostępna. Pragniemy przywrócić blask temu magicznemu urządzeniu i zaprosić mieszkańców Pruszkowa do podglądania historii powstania muzeum przez „dziurkę od klucza”, czyli okulary stereoskopowe.

Anna Osiadacz, prezes Fundacji Koncept Kultura, wyjaśnia na czym polega technika prezentowania zdjęć
w fotoplastykonie: „fotografia stereoskopowa to technika polegająca na wykonaniu dwóch zdjęć obiektu z różnych punktów widzenia. Widz obserwuje zdjęcia patrząc prawym okiem na fotografię wykonaną z prawego punktu widzenia
i lewym okiem – z przeciwnego punktu. Daje to wrażenie trójwymiarowości przestrzeni, w której znajdują się przedmioty
i osoby. Naturalność, właściwość takiej techniki osiąga się przez wyrównanie kątów widzenia i odstępów optycznych”.

Do oglądania fotografii stereoskopowych, które nazywamy stereoparami,  wykorzystywano niegdyś rodzaj okularów złożony z dwóch lekko powiększających i ułożonych obok siebie soczewek dających efekt przestrzennego widzenia obiektu – tak zwanego stereoskopu. Wykonując projekt fotoplastykonu, jego autor – Zygmunt Fit, starał się połączyć tradycję
z nowoczesnością, dlatego stworzone przez niego urządzenie wykorzystuje nieco odmienną od oryginalnej formę prezentacji samych zdjęć. W nowoczesnej wersji wykorzystane są multimedia jako nośniki obrazu, a dzięki zastosowaniu systemu luster, postrzeganie trójwymiarowości jest jeszcze głębsze.

Zabytek chroniony prawem, czyli co zobaczymy na wystawie

„Wielu Mieszkańców Pruszkowa zadaje liczne pytania na temat historii naszego budynku – mówi Dorota Słowińska-Kamasa, dyrektor Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego w Pruszkowie. Odpowiedzią na ich ciekawość będzie wystawa w fotoplastykonie zatytułowana „Zabytek chroniony prawem – krótka historia siedziby muzeum”. Jak tłumaczy Pani Dyrektor, tytuł wystawy jest nieprzypadkowy. Otóż remont oficyny pałacowej należącej do posiadłości rodziny Potulickich, w której  obecnie działa Muzeum, trwał 11 lat. Przez cały ten czas plac budowy otoczony był wysokim płotem, zza którego nic nie było widać. Jedyną informację stanowiła enigmatyczna tablica z napisem „Zabytek chroniony prawem” oraz informacja, że prace prowadzone są przez Państwowy Zakład Konserwacji Zabytków. „Wszyscy byliśmy ciekawi co dzieje się za płotem. Dlatego dzisiaj odwołujemy się do tych chwil, kiedy Muzeum jeszcze nie działało w dzisiejszej siedzibie. Widzowie odwiedzający wystawę będą towarzyszyć powstawaniu naszej placówki na przestrzeni kilkudziesięciu lat”.

W fotoplastykonie zaprezentowanych zostanie 26 archiwalnych zdjęć siedziby Muzeum i Pruszkowa sprzed lat. Oglądający spotkają także pierwotnych właścicieli terenu – Hrabiostwo Jadwigę i Antoniego Potulickich i ich potomka Kazimierza Bernarda Potulickiego. Jedenaście fotografii Fundacja Koncept Kultura przerobiła na pary stereoskopowe, aby widzowie mogli zobaczyć jak zdjęcia prezentowano ponad 100 lat temu.

Rozpoznaj miejsce i wygraj nagrodę!

Wystawie towarzyszyć będą liczne konkursy z nagrodami. Dzięki nim Pruszkowianie będą mogli zobaczyć pruszkowskie ulice sprzed ponad 100 lat i sprawdzić swoją znajomość miasta. Dwa razy w tygodniu na facebooku Muzeum i Fundacji publikowane będą archiwalne zdjęcia, zadaniem internautów będzie odgadnąć jakie miejsca przedstawiają. Zapowiada się świetna zabawa i wiele ciekawostek z historii naszego miasta. Wygrane w konkursie to torby, koszulki i podkładki
pod kubek z grafiką Muzeum.

Zachęcamy Państwa do odwiedzenia wystawy i udziału w konkursach. Poznawanie historii w tak atrakcyjnej formie
na pewno spodoba się wszystkim bez względu na wiek.

Fundacja składa serdeczne podziękowania Panu Jackowi Jarkowskiemu, którego wsparcie umożliwiło zbudowanie fotoplastykonu.

 

O wystawie na skróty:

Tytuł: „Zabytek chroniony prawem … krótka historia siedziby muzeum
Gdzie: Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego w Pruszkowie, pl. Jana Pawła II 2
Wernisaż: sobota, 5 sierpnia, godzina 12:00

Czas trwania 5.08 -7.09.2017

Organizatorzy:

Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego i Fundacja Koncept Kultura

Mecenasi projektu:

Jarek Jarkowski, PL NIERUCHOMOŚCI

 

FP 17 PR zaproszenie internet MSHM RGB