A A+ A++

Uszyj Houppelande!

Przed nami kolejna odsłona cyklu warsztatów dla dorosłych zatytułowanych „MUZEUM SZTUK WSZELAKICH”. Serdecznie zapraszamy wszystkich, którzy chcą rozwijać swoje zainteresowania i umiejętności rękodzielnicze oraz poszerzyć wiedzę o dziedzictwie kulturowym naszych przodków, na zajęcia warsztatowe ze średniowiecznego krawiectwa.

„Uszyj Houppelande” – zajęcia prowadzi Iwona Szymańska

HOUPPELANDE jest ubiorem dworskim, który pojawił się w drugiej połowie XIV wieku. Noszony był zarówno przez kobiety jak i przez mężczyzn do połowy XV wieku. Szata ta charakteryzowała się szerokim krojem i dość obszernymi rękawami, przewiązywana była ozdobnym pasem. W sukni damskiej zawsze występował tren.

Warsztaty są skierowane do wszystkich tych, którzy chcieliby przeżyć swoją przygodę ze średniowiecznym krawiectwem i posiadać własnoręcznie uszytą suknię dworską.

Przystępując do warsztatów konieczna jest przyjemność prac manualnych, trochę cierpliwości i ciekawość.

Wszystkich, którzy chcieliby się zmierzyć z tematem uszycia takiego stroju zapraszamy serdecznie na zajęcia. Uczestnicy we własnym zakresie zaopatrują się w odpowiedni materiał. WAŻNE: Ubiór szyty był z 2 materiałów – wierzchniego i podszewki. Minimalny koszt materiałów dla osoby o wzroście ok. 165 cm to 300 – 350 zł).

PLAN ZAJĘĆ

Zaplanowanych jest 6 spotkań po ok. 2,5 – 3 godziny.

Pierwsze spotkanie odbędzie się 18 lutego o godz. 18:30
Program: Spotkanie organizacyjne, rys historyczny, rodzaje strojów w stylu „houppelande”,  omówienie tkanin i technik krawieckich.

 

UWAGA : Ze względu na wielkość ubioru konieczne będzie częściowe szycie stroju w domu.

Iwona Szymańska studiowała archeologię na UW w Warszawie i pracuje jako edukator muzealny w Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego w Pruszkowie. Od 20 lat zajmuje się odtwórstwem historycznym, specjalizując się w okresie późnego średniowiecza i renesansu. Jest współzałożycielką i członkiem Zespołu Tańca Dawnego Ver Vetustatis, w ramach którego, odtwarza tańce z XV i XVI w. oraz stroje z tego okresu. Ubiory przez nią wykonane noszone są przed odtwórców historycznych, ale szyje też stroje na potrzeby muzeów, m.in.  Muzeum Bitwy pod Grunwaldem, Muzeum Książąt Mazowieckich w Ciechanowie i MSHM w Pruszkowie.

Ilość miejsc ograniczona. Zapisy prowadzimy do 17 lutego 2016 roku.
Koszt warsztatów 150 zł.

Warsztaty mogą zostać odwołane, jeżeli nie zbierze się odpowiednia liczba uczestników.

Aby zapisać się na warsztaty należy uiścić opłatę, wypełnić i podpisać regulamin oraz kartę, a następnie dostarczyć je do Działu Edukacji i Popularyzacji MSHM.

Kontakt: Iwona Szymańska, Krystyna Koza  Dział Edukacji i Popularyzacji tel. (22) 758-72-66 w. 14; e-mail: myszki7@wp.pl, k.koza@mshm.pl

Regulamin warsztatów oraz Kartę uczestnika można pobrać klikając w poniższe linki, odbierając bezpośrednio w Muzeum lub otrzymać pocztą elektroniczną.

Pliki do pobrania:

REGULAMIN

KARTA UCZESTNIKA WARSZTATÓW

Houpellande żeński