A A+ A++

O Muzeum

SIEDZIBA

Muzeum mieści się w klasycystycznej oficynie dworskiej, która wraz z położonymi nieopodal pałacem i parkiem tworzy urokliwe założenie urbanistyczne zwane zespołem pałacowo-parkowym Potulickich (od nazwiska ostatnich właścicieli majątku).

Dwie najstarsze części budynku Muzeum zostały wybudowane w drugiej połowie XIX w., część środkowa natomiast na początku XX stulecia. Północna część – obecnie: sale ekspozycyjne, czytelnia i pracownie – pierwotnie służyła celom gospodarczo-mieszkalnym. W południowej zlokalizowano oranżerię, która pełniła również funkcję wozowni. Charakterystyczna wieża zwieńczona metalowym wiatrowskazem w formie koguta mieściła w sobie zbiorniki z wodą.

Północna część budynku nawiązuje do stylu alpejskiego, charakterystycznego dla budowli tyrolskich. Warte uwagi są elementy drewniane snycerki, dobrze widoczne od strony pergoli i parku. W pobliżu oficyny znajduje się również piwnica dworska, tzw. lodownia, jeden z nielicznych obiektów gospodarczych, które przetrwały do naszych czasów. Ceglane, łukowe sklepienie lodowni jest ewenementem w skali Mazowsza.

Zobacz zdjęcia muzeum