A A+ A++

Ruszyły zapisy na warsztaty kaligrafii. Zapraszamy!

Zachęcamy do udziału w cyklicznym projekcie Pruszków – miasto spotkań. Cykl tworzą autorskie spotkania, podczas których uczestnicy rozmawiają o przedsięwzięciach artystycznych, historii, filmie, teatrze oraz wydarzeniach o dużym znaczeniu kulturalnym i cywilizacyjnym. Każde z nich połączone jest z wybraną formą artystyczną (teatralną, filmową, literacką) wizualizującą prezentowane zagadnienie.

Zapraszamy na drugą odsłonę wspomnianego projektu. W piątek, 13 kwietnia o godz. 18:00 odbędą się warsztaty kaligrafii. Będzie to spotkanie z Księgą z Kells. Zabytek ten zwany jest również księgą napisaną przez anioły
z racji na niezwykłą precyzję wykonanych w niej prac. Niezwykły, bogato iluminowany manuskrypt z VIII wieku jest uznawany za jeden z najważniejszych zabytków wczesnośredniowiecznego chrześcijaństwa. Warsztaty praktyczne pozwolą uczestnikom poznać krój, którym została zapisana księga z Kells – niezwykłą, właściwą tylko dla Wysp Brytyjskich późną odmianę uncjały, zwaną półuncjałą irlandzką. Początkujący kaligrafowie spróbują swoich sił w pisaniu gęsimi piórami oraz szeroko zaostrzonymi narzędziami.

Na warsztaty obowiązują zapisy, liczba miejsc jest ograniczona. Zapraszamy młodzież od 15. roku życia oraz dorosłych. Zgłoszeń należy dokonywać do czwartku, 5 kwietnia osobiście w siedzibie Muzeum, telefonicznie (22 758-72-66) lub drogą e-mailową: k.koza@mshm.pl. Udział w zajęciach jest bezpłatny.

 

 grzegorz-barasinski

 

Informacje o prowadzącym: 

Grzegorz Barasiński, ur. 1987, religioznawca, absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego, doktorant Artes Liberales przy Uniwersytecie Warszawskim, kaligraf i iluminator. Od 10 lat prowadzi Szkołę Kaligrafii, Iluminatorstwa i Dziedzin Pokrewnych, założyciel i prezes Polskiego Towarzystwa Kaligraficznego. Organizator ogólnopolskich zjazdów kaligraficznych (VIII edycji Letnich Szkół Kaligrafii, IV edycje Letniej Akademii Kaligrafii) oraz akcji popularyzujących piśmiennictwo odręczne (List do św. Mikołaja, Z Kells do Krakowa). Autor książek „Copperplate. Kaligrafia od podstaw” oraz „Kaligrafia” (Znak 2017).

 

POST NA FB (1)