A A+ A++

„Pruszków – miasto spotkań” – zapraszamy na warsztaty kaligrafii

Zachęcamy do udziału w cyklicznym projekcie Pruszków – miasto spotkań. Cykl tworzą autorskie spotkania, podczas których uczestnicy rozmawiają o przedsięwzięciach artystycznych, historii, filmie, teatrze oraz wydarzeniach o dużym znaczeniu kulturalnym i cywilizacyjnym. Każde z nich połączone jest z wybraną formą artystyczną (teatralną, filmową, literacką) wizualizującą prezentowane zagadnienie.

Zapraszamy na kolejną odsłonę wspomnianego projektu. W piątek, 5 października o godz. 18:00 odbędą się warsztaty kaligrafii. Będzie to spotkanie z Mszałem Biskupa Erazma Ciołka.

Mszał został wykonany na zlecenie biskupa Erazma Ciołka w Krakowie w latach 1515–1518 prawdopodobnie w pracowni Stanisława Samostrzelnika. Mszał jest jednym z najwybitniejszych przykładów polskiego Iluminatorstwa z okresu wczesnego renesansu. Na bogatą szatę graficzną składają się samodzielne miniatury, miniatury w przestrzeni inicjałów, ozdobne inicjały wielobarwne i jednobarwne, a także ornamenty otaczające kolumny tekstu.

Na warsztaty obowiązują zapisy, liczba miejsc jest ograniczona. Zapraszamy młodzież od 15. roku życia oraz dorosłych. Zgłoszeń należy dokonywać do środy, 3 października osobiście w siedzibie Muzeum, telefonicznie (22 758-72-66) lub drogą e-mailową: k.koza@mshm.pl. Udział w zajęciach jest bezpłatny.

 

Aby wziąć udział w warsztatach, należy wypełnić kartę uczestnictwa. Karta do pobrania – kliknij tutaj.

 

 

grzegorz-barasinski

 

 

Informacje o prowadzącym: 

Grzegorz Barasiński, ur. 1987, religioznawca, absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego, doktorant Artes Liberales przy Uniwersytecie Warszawskim, kaligraf i iluminator. Od 10 lat prowadzi Szkołę Kaligrafii, Iluminatorstwa i Dziedzin Pokrewnych, założyciel i prezes Polskiego Towarzystwa Kaligraficznego. Organizator ogólnopolskich zjazdów kaligraficznych (VIII edycji Letnich Szkół Kaligrafii, IV edycje Letniej Akademii Kaligrafii) oraz akcji popularyzujących piśmiennictwo odręczne (List do św. Mikołaja, Z Kells do Krakowa). Autor książek „Copperplate. Kaligrafia od podstaw” oraz „Kaligrafia” (Znak 2017).

 

 

 

warsztaty kaligrafi-5.10-plakat