A A+ A++

Poznaj z nami smaki antycznej kuchni

Dzień 22 lipca (sobota) to czas przygody ze smakami antycznej kuchni. Już dzisiaj pragniemy zaprosić Państwa na Rodzinne Spotkanie Weekendowe poświęcone kuchni greckiej i rzymskiej. Odbędzie się ono w godzinach: 11:00 – 15:00.

Oprócz warsztatów kulinarnych będzie miała miejsce prezentacja akcesoriów, którymi posługiwano się w kuchni za czasów antycznych. Dowiedzą się Państwo, jakie panowały obyczaje związane z kulturą spożywania posiłków (np. podczas uczty rzymskiej i sympozjonu greckiego). Program spotkania zostanie wzbogacony o następujące opowieści kuchenne:

  • Podstęp Prometeusza – o pożywieniu jako ofierze dla bogów w świecie grecko-rzymskim.
  • Poskramianie natury? O polowaniach na dzikiego zwierza i władzy królewskiej w starożytnej Macedonii.
  • Panis militaris – czym żywili się legioniści rzymscy w okresie Cesarstwa?
  • In vino veritas – o winie w starożytności.

Zajęcia pełne kulinarnych wrażeń przeprowadzi Stowarzyszenie Na Rzecz Popularyzacji Kultury Antycznej „Hellas et Roma” oraz Koło Naukowe Amatorów Antyku UMCS w Lublinie. Zapraszamy do zapoznania się z informacjami na ich temat:

 

 

Stowarzyszenie Na Rzecz Popularyzacji Kultury Antycznej „Hellas et Roma” zostało zawiązane w roku 2001. Podwaliny pod dzisiejszą działalność stworzyli studenci, doktoranci oraz pracownicy naukowi Wyższej Szkoły Humanistyczno-Przyrodniczej w Sandomierzu oraz Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Nieocenionym liderem od samego początku jest dr hab. Dariusz Słapek, niestrudzony popularyzator historii, zwłaszcza starożytnej.

Z czasem Stowarzyszenie rozrosło się o członków niezwiązanych z życiem akademickim, ale równie zafascynowanych czasami antycznymi. Celem grupy jest ożywianie i przybliżanie Antyku poprzez opowieści o rekonstrukcjach, które napisali samodzielnie jej członkowie. Wszystkie prezentacje oraz artefakty oparte są o aktualny stan badań.

Stowarzyszenie na przestrzeni ponad 15 lat działania uczestniczyło w imprezach o tematyce historycznej na terenie całej Europy.  Pod szyldem „Festiwal Kultury Antycznej Hellas et Roma” został zorganizowany szereg autorskich imprez umożliwiających spotkanie z historią żywą.

Koło Naukowe Amatorów Antyku UMCS w Lublinie zajmuje się promocją Instytutu Historii oraz Uniwersytetu Mari Curie-Skłodowskiej, współpracą oraz integracją środowiska historyków i archeologów, która wielokrotnie zaowocowała współpracą naukową (pokazy, organizacja konferencji). Kolejnym nadrzędnym zadaniem Koła jest umożliwianie studentom rozwijania swoich pasji i zainteresowań badawczych, działalność popularyzatorska historii starożytnej i przyczynianie się do rozwoju archeologii eksperymentalnej. Członkowie zajmują się również działalnością edukacyjną w zakresie historii starożytnej oraz organizacją lekcji żywej historii. Biorą oni regularny udział w wydarzeniach promujących kulturę antyczną odbywających się w kraju i za granicą.

 

 

antyczne smaki