We wtorek 30 marca rozpoczynamy serię audycji poświęconych mieszkańcom północnej i środkowej Europy u schyłku starożytności.
Naszym pierwszym gościem jest dr hab. Jacek Andrzejowski, który tytułem wprowadzenia opowie m.in. kim byli barbarzyńcy oraz kto i dlaczego właśnie tak ich określił.
Audycję można wysłuchać: TUTAJ
Kim jest nasz prelegent?
Urodził się w 1956 roku w Warszawie. W 1980 ukończył studia na kierunku archeologii pradziejowej i wczesnośredniowiecznej na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie w 2010 obronił doktorat, a w 2020 uzyskał habilitację. Jest członkiem-korespondentem Deutsches Archäologisches Institut.
To także autor i współautor ponad 100 publikacji naukowych oraz redaktor kilkunastu monografii i prac zborowych poświęconych archeologii tzw. barbarzyńskiej Europy u schyłku starej i w pierwszej połowie I tysiąclecia nowej ery, kierownik działu Epoki Żelaza w Państwowym Muzeum Archeologicznym w Warszawie, przewodniczący Rady Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego im. Stefana Woydy w Pruszkowie oraz redaktor, a od 2001 sekretarz redakcji „Wiadomości Archeologicznych”, czyli najstarszego polskiego czasopisma archeologicznego.
Wprowadzenia będzie można wysłuchać od wtorku 30 marca, natomiast kolejne audycje będą pojawiały się systematycznie we wtorki i czwartki od 8 kwietnia. W kolejnych odcinkach podpatrzymy (a właściwie podsłuchamy) takie ludy, jak: