A A+ A++

„Niedziela… z grami” już wkrótce!

Serdecznie zapraszamy na Weekendowe Spotkanie Rodzinne pt.: „ Niedziela… z grami”.
Warsztaty odbędą już 11 czerwca, w godzinach: 11:00 – 14:00.

 

18624481_1322781921162338_1460724924_n

 

Zbliżająca się niedziela będzie doskonałą okazją do tego, aby poznać średniowieczne gry planszowe i nie tylko. Pochodzą one głównie z „Księgi Gier” Alfonsa X Kastylijskiego z 1283 r. Warsztaty te są więc świetną formą spędzenia czasu wolnego, zarówno w gronie rodziny, jak i znajomych. Poniżej przedstawiamy rodzaje proponowanych gier. Każdy znajdzie coś dla siebie:

– „Lis i Gęsi” –  osoba grająca lisem musi zbijać gęsi przeskakując nad nimi, a grający gęsiami musi zablokować lisa tak, aby nie mógł się ruszyć.

– „Alquerque” – gra przypominająca warcaby. Pionki jednak nie poruszają się po szachownicy, tylko po polach stworzonych z przecinających się linii.

– „9 Men`s Morris – Młynki” – gra przypomina zabawę w kółko i krzyżyk, lecz z nieco większą planszą i bardziej złożonymi zasadami.

– „Hnefatafl” – gra w oblężenie. Grający napastnikami musi zablokować króla. Grający królem wspomaganym przez swoich obrońców musi z kolei uciec z planszy.

– „Tabula” – gra przypominająca współcześnie znanego Backgammona, lecz z nieco innymi zasadami.

– „Boule” – tradycyjna francuska gra towarzyska z elementami zręcznościowymi. Gra polega na rzucaniu z wytyczonego okręgu metalowymi kulami (bulami; fr. boule – kula) w kierunku małej drewnianej lub plastikowej kulki.

Spotkanie prowadzi Piotr Niedopytalski.

Do zobaczenia!

 

NIEDZIELA Z GRAMI 2017