A A+ A++

Muzyczna wiosna w Muzeum

Muzyczna wiosna w oranżerii należeć będzie do niezwykłych duetów. W marcu wystąpi Lute Duo, zapraszając słuchaczy do świata dźwięków lutni barokowych, zaś w kwietniu na cztery ręce zagrają pianiści Krzysztof Książek i Agnieszka Zahaczewska.

 

KONCERT NA WIELKI PIĄTEK – 25.03.2016 godz. 20:00

Wystąpią:

Anna Kowalska – lutnia barokowa

Anton Birula – lutnia barokowa

oraz gościnnie Alisa Birula – liuto attiorbato, pozytyw (organy elektroniczne)

W programie znajdą się utwory Silviusa Leopolda Weissa i Johanna Sebastiana Bacha.

LUTE DUO - Anton Birula, Anna Kowalska
LUTE DUO – Anton Birula, Anna Kowalska

Członkowie zespołu LUTE DUO pragną zwrócić uwagę na długo zapomniany repertuar na dwie lutnie barokowe. Zafascynowani utworami powstałymi u schyłku historii lutni chcą dziś popularyzować tę wspaniałą muzykę. Pierwsi wykonali i nagrali niedawno odkryte duety Francois du Fault oraz transkrypcje na dwie lutnie barokowe duetów na viole da gamba Maraina Marais. Rezultatem tego była płyta Baroque Lute Duets nagrana w roku 2002. Następnie zaczęli pracować nad łączeniem innych dawnych instrumentów szarpanych, szczególnie gitary barokowej z teorbą.
Duży projekt  Lute Duo poświęcony jest muzyce J. S. Bacha – jego dziełom na lutnię solo oraz transkrypcjom lutniowym kompozycji skrzypcowych, wiolonczelowych i innych.

Anna Kowalska i Anton Birula z powodzeniem prezentowali swoje projekty koncertowe dla różnych stacji telewizyjnych i radiowych oraz na międzynarodowych festiwalach muzycznych w Austrii, Belgii, Czechach, Francji, Niemczech, Holandii, Mołdawii, Polsce, Rosji, Rumunii, Szwajcarii, Ukrainie.

Więcej o zespole: www.luteduo.com

Bilety w cenie 20 zł do nabycia w kasie Muzeum od 6 lutego.

 

RECITAL NA CZTERY RĘCE – 9.04.2016 godz. 19:00

Wystąpią:

Krzysztof Książek – fortepian

Agnieszka Zahaczewska – fortepian

W programie znajdą się utwory Chopina, Paderewskiego, Ravela i Czajkowskiego.

Krzysztof Książek_fot_Piotr_Markowski     IMG_7509_fot_Piotr_Markowski b&w     fot_Piotr_Markowski

Krzysztof Książek – ur. 1992 r. w Krakowie jest półfinalistą i laureatem dwóch nagród pozaregulaminowych na XVII Międzynarodowym Konkursie im. F. Chopina w Warszawie.  Rozpoczął naukę w wieku 9 lat w klasie fortepianu mgr Grażyny Hesko-Kołodzińskiej i ukończył PSM I st. im. S. Wiechowicza w Krakowie. Od 2005 roku kształci się pod okiem prof. Stefana Wojtasa, najpierw jako uczeń POSM II st. im. F. Chopina w Krakowie, a obecnie jako student Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy.

Laureat najwyższych nagród na konkursach ogólnopolskich i międzynarodowych. X Konkurs Pianistyczny im. Ludwika Stefańskiego i Haliny Czerny-Stefańskiej – I miejsce, Grand Prix, nagroda specjalna za najlepsze wykonanie utworów Chopina oraz nagroda japońskiej grupy sponsorów Kigoukai w formie koncertów w Japonii (Płock 2008), The International Chopin Piano Competition – I miejsce, Grand Prix, nagroda specjalna (Lwów, Ukraina 2010), The II American Paderewski Piano Competition – II nagroda, nagroda specjalna za najlepsze wykonanie utworu Paderewskiego (Los Angeles, USA 2013), IX Międzynarodowy Konkurs im. I.J. Paderewskiego – nagroda specjalna dla najlepszego Polaka, który awansował do półfinału, lub finału konkursu ( Bydgoszcz 2013), Ogólnopolski Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina – I nagroda oraz nagroda specjalna (Warszawa 2013), Ogólnopolski Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina w Warszawie – II nagroda  (Warszawa 2015).

W kręgu jego zainteresowań znajduje się również kameralistyka, której uczy się pod kierunkiem prof. Kai Danczowskiej, mgr Justyny Danczowskiej i dr hab. Sławomira Cierpika. Krzysztof Książek jest reprezentowany przez Stowarzyszenie im. L. van Beethovena.

 

Agnieszka Zahaczewska – ur. 19.02.1991 r. w Krynicy-Zdroju. Naukę gry na fortepianie rozpoczęła w wieku 7 lat. Była uczennicą Państwowej Szkoły Muzycznej w Nowym Sączu, którą ukończyła z wyróżnieniem. Uczyła się u mgr Danuty Jarząbek, a następnie, od 2007 r. u prof. Stefana Wojtasa. W 2015 r. ukończyła z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Krakowie w klasie prof. Stefana Wojtasa, a obecnie kontynuuje studia w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie prof. Wojciecha Świtały. W czasie studiów doskonaliła swoje umiejętności kameralne pod okiem prof. Kai Danczowskiej, Justyny Danczowskiej oraz dr hab. Sławomira Cierpika. Występowała z takimi muzykami jak Aleksandra Kuls, Aleksandra Lelek, Aleksander Daszkiewicz czy Krzysztof Książek.

Jest laureatką kilku Małopolskich Przeglądów Uczniów Klas Fortepianu w Krynicy-Zdroju. W 2006 r. otrzymała III nagrodę na Ogólnopolskim Konkursie im. Stefanii Wojtowicz w Jaśle oraz wyróżnienie na Ogólnopolskim Konkursie Chopinowskim im. Władysława Kędry w Łodzi. W 2007 oraz 2015 r. została laureatką II nagrody oraz nagrody za najlepsze wykonanie utworu Juliusza Zarębskiego na Międzynarodowym Konkursie im. Juliusza Zarębskiego w Warszawie-Łomiankach. W 2010 r. wzięła udział w programie „Chopin Inspiruje” organizowanym przez krakowski oddział Telewizji Polskiej oraz otrzymała wyróżnienie na VII Ogólnopolskim Festiwalu „Chopinowskie Interpretacje Młodych” w Koninie-Żychlinie. W 2015 r. jako członkini kwintetu fortepianowego otrzymała III nagrodę na Ogólnopolskim Turnieju Kameralnym w Bydgoszczy.

Bilety w cenie 20 zł do nabycia w kasie Muzeum od 12 marca.

Koncert jest częścią projektu „Młoda Polska”,  którego ideą przewodnią jest prezentacja na scenie Muzeum najzdolniejszych artystów młodego pokolenia.

Image Map