A A+ A++

Młoda Polska – Inauguracja cyklu

21 marca o godz. 19.00 zapraszamy na koncert kameralny inicjujący projekt „Młoda Polska”. Ideą przewodnią cyklu jest prezentacja najzdolniejszych artystów młodego pokolenia, już uformowanych, mimo że stojących na początku swojej artystycznej drogi. 

Nazwa nawiązuje również bezpośrednio do nurtu młodopolskiego, gdyż ambicją organizatorów jest zapraszanie muzyków szukających nowych dróg i form wyrazu, idących pod prąd oraz nie bojących się wyjść poza utarte schematy wykonawcze.

Na pierwszym koncercie wystąpi oktet – mała orkiestra smyczkowa. Obok pedagogów i znakomitych absolwentów ZPSM nr 1 w Warszawie, słynnej „Miodowej”, wystąpią młode, najbardziej utalentowane uczennice szkoły. Zagrają profesorowie:Katarzyna Duda i Janusz Wawrowski (wspaniali polscy skrzypkowie), Roman Hoffmann (wiolonczelista, członek jednego z najlepszych polskich zespołów kameralnych, Kwartetu Camerata), Michał Styczyński (altowiolista, prowadzący klasę altówki w ZPSM nr 1, pomysłodawca projektu OKTET) oraz uczennice: Małgorzata Latoszek, Dorota Duda, Julia Wrońska, Agnieszka Podłucka.

W programie znajdzie się  „Oktet Es-dur” op. 20 Feliksa Mendelssohna-Bartholdy’ego (części utworu: Allegro moderato ma con fuoco – Andante – Scherzo. Allegro leggierissimo – Presto), uznawany za jeden z cudów XIX-wiecznej muzyki.

Katarzyna Duda – 1 skrzypce

Julia Wrońska – 2 skrzypce

Janusz Wawrowski – 3 skrzypce

Dorota Duda – 4 skrzypce

Agnieszka Podłucka – 1 altówka

Michał Styczyński – 2 altówka

Roman Hoffmann – 1 wiolonczela

Małgorzata Latoszek – 2 wiolonczela

Program koncertu:

  1. J.S. Bach v Allemande i Courante z II Suity na wiolonczelę solo – Małgorzata Latoszek, wiolonczela
  2. Krzysztof Penderecki – Cadenza per violino solo – Dorota Duda, skrzypce
  3. Henryk Wieniawski v Kaprys La Vélocité 10 nr 2 – Julia Wrońska, skrzypce
  4. Paul Hindemith – Sonata na altówkę solo op. 25 nr 1 (części: 1. Breit Sehr frisch und straff) – Agnieszka Podłucka,altówka
  5. Feliks Mendelssohn-Bartholdy – Oktet Es-dur op. 20

Bilety w cenie 20 zł do nabycia w kasie Muzeum.

 

 

młoda Polska plakat-zielony-21-marca1-787x1024

Koncert sponsorują:

MLP Group

Kongsberg Automotive

Partnerzy koncetru:

Warszawska Kolej Dojazdowa Sp. z o.o.

Zespół Państwowych Szkół Muzycznych Nr 1 w Warszawie

Patronat medialny objęli:

Gazeta WPR i portal WPR24.pl,

Brwinow24.pl,

GdzieCo.pl,

Obiektyw.info,

TEL-KAB.

 

Informacje o Artystach

Katarzyna Duda jest jedną z najwybitniejszych osobowości artystycznych w Polsce. Wystąpiła z recitalami i koncertami w tak prestiżowych salach jak Lincoln Center i Carnegie Hall w Nowym Jorku, Concertgebouw w Amsterdamie, w Filharmonii Narodowej w Warszawie, Kawai Omotesando Hall w Tokio, w Sali Rossiniego w Padwie. Koncertowała z tak znakomitymi muzykami jak m.in. Jesus Lopez Cobos, Dalia Atlas, Jorge Mester, Agnieszka Duczmal, Enrique Batiz, Józef Wiłkomirski, Mykola Diadiura, Łukasz Borowicz, Konstanty Andrzej Kulka, Waldemar Malicki, Michał Urbaniak, Krzesimir Dębski, Ewa Pobłocka.

Katarzyna Duda studia odbywała w mistrzowskiej klasie skrzypcowej Maestro Tibora Vargi w Ecole Superieure de Musique w Sion w Szwajcarii oraz pod opieką artystyczną Jana Staniendy w Akademii Muzycznej w Warszawie.

Artystka jest laureatką Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego Tibora Vargi w Sion w Szwajcarii, a także laureatką Międzynarodowego Konkursu na Skrzypce Solo Tadeusza Wrońskiego w Warszawie, była nominowana do nagrody „Paszport Polityki”. Płyty „Le Streghe” z Waldemarem Malickim przy fortepianie oraz „Le Streghe 2” z Orkiestrą Kameralną „Wratislavia” pod batutą Jana Staniendy uzyskały entuzjastyczne recenzje w mediach i nominacje do nagrody FRYDERYK, kolejno w roku 2000 i 2001. Nagrała także płytę z muzyką skrzypcową Tadeusza Paciorkiewicza (m.in. z pianistą Edwardem Wolaninem) oraz Andrzeja Nikodemowicza (z pianistką Agnieszką Schulz-Brzyską). Skrzypaczka zakończyła również nagrywanie materiału do płyty „A Simple Classic Album”. Będzie można na niej usłyszeć gościnnie jedną z najbardziej wybitnych i wszechstronnych polskich wokalistek – Annę Marię Jopek w aranżacjach Krzysztofa Herdzina. W roku 2013 oraz 2014 zostały napisane i dedykowane artystce koncerty skrzypcowe autorstwa Macieja Zielińskiego i Agaty Zubel. Katarzyna Duda gra na włoskim instrumencie z początku XIX wieku.

JULIA WROŃSKA naukę gry na skrzypcach rozpoczęła w klasie prof. Alicji Wojakowskiej. Od 2009 roku uczy się pod kierunkiem prof. Marii Orzechowskiej i prof. Janusza Kucharskiego, obecnie w klasie maturalnej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II st. im. Z. Brzewskiego w Warszawie. Jest laureatką czołowych nagród w wielu konkursach i przesłuchaniach skrzypcowych rangi regionalnej, ogólnopolskiej i międzynarodowej. W 2005 i 2007 r. zdobyła II i I miejsce w kolejnych edycjach Wielkopolskiego Konkursu Wykonawczego w Poznaniu. W 2006 r. otrzymała II nagrodę w Międzynarodowym Konkursie im. J. Garści w Stalowej Woli oraz IV miejsce w XIII Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym w Fermo (Włochy).

W 2008 i 2009 r. zdobyła II miejsce na V Ogólnopolskich Dziecięcych spotkaniach skrzypcowych im. M. Ławrynowicza oraz I miejsce na XIX Wielkopolskim Konkursie Skrzypcowym w Poznaniu. Jest laureatką również  Międzynarodowego Konkursu „Młody Paganini” w Legnicy (III nagroda w 2011), Ogólnopolskiego Festiwalu Skrzypcowego w Kielcach (I nagroda w 2012), Ogólnopolskich Przesłuchań Kameralnych CEA w Warszawie (II nagroda w trio w 2013), Ogólnopolskiego Forum Młodych Instrumentalistów w Rybniku (I nagroda z zespołem kameralnym w 2013), Ogólnopolskiego Konkursu Skrzypcowego im. Grobliczów w Krakowie (II nagroda w 2013 i nagroda specjalna za największą indywidualność artystyczną). Zajęła również I miejsce na Ogólnopolskich Przesłuchaniach II stopnia CEA w Kielcach na Międzynarodowym  Konkursie Skrzypcowym „Młody Paganini” w Legnicy (gdzie otrzymała też nagrodę specjalną za największą indywidualność artystyczną oraz na najlepsze wykonanie utworu N. Paganiniego) oraz w X Ogólnopolskim Forum Młodych Instrumentalistów w Rybniku (gdzie również otrzymała nagrodę specjalną za najlepsze wykonanie utworu obowiązkowego). Jej najnowszym osiągnięciem jest III miejsce na IX Ogólnopolskim Konkursie Młodych Skrzypków im. Stanisława Serwaczyńskiego w Lublinie.

Uczestniczyła w wielu wymianach zagranicznych m.in. w Norwegii, Niemczech, Szwajcarii. Koncertowała m.in. w Filharmonii Opolskiej, Filharmonii Rzeszowskiej, Filharmonii Narodowej w Warszawie oraz w Filharmonii Wałbrzyskiej. Jest stypendystką Ministra oraz Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci.

JANUSZ WAWROWSKI to wybitny artysta, ceniony za mistrzowską umiejętność łączenia najwyższej próby wirtuozerii z głębią muzycznej interpretacji. Jest jedynym polskim skrzypkiem, z którym światowa wytwórnia fonograficzna EMI (obecnie Warner Music) podpisała wieloletni kontrakt artystyczny. Pierwszym efektem tej współpracy jest dostępna w Europie i Japonii, nominowana do Fryderyka 2014, płyta „Aurora” (EMI Classics 04.2013/re-edycja międzynarodowa: Warner Music 2014). Otrzymując entuzjastyczne recenzje od krytyków muzycznych na świecie (Pizzicato, Strings, Strad, Huffington Post).

Janusz Wawrowski pozostaje jedynym w kraju skrzypkiem wykonującym wszystkie 24 Kaprysy Paganiniego podczas jednego koncertu. Koncertuje w najsłynniejszych salach koncertowych, m.in. w Filharmonii Berlińskiej, Konserwatorium im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie, Victoria and Albert Museum w Londynie, De Doelen Concertgebouw w Rotterdamie, Tel Aviv Music Center, Teatro Teresa Carreῆo w Caracas, a także podczas wielu międzynarodowych festiwali – Chopin i Jego Europa, Festiwalu Muzyki Polskiej, Transatlantyk, Festiwal Prawykonań, Salzburger Festspiele, Bebersee Festival oraz Festspiele Mecklenburg-Vorpommern. Artysta wielokrotnie występował z renomowanymi orkiestrami w Polsce i za granicą, a także znakomitymi dyrygentami, takimi jak Conrad van Alphen, Łukasz Borowicz, Gabriel Chmura, Mykola Diadiura, Agnieszka Duczmal, Arthur Fagen, Jacek Kaspszyk, Jerzy Maksymiuk, Tomáš Netopil, Vladimir Ponkin i Antoni Wit.

Jako wykładowca Janusz Wawrowski związany był z PSM na Miodowej w Warszawie, a obecnie z Uniwersytetem Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. Zainicjował i poprowadził jako dyrektor artystyczny dwa międzynarodowe festiwale promujące muzykę polską – Muzyka na szczytach (2009-2011) oraz Muzyczne przestrzenie (od 2011 roku do dziś). Więcej informacji o artyście: www.wawrowski.com oraz na Janusz Wawrowski – Facebook.

DOROTA DUDA, urodzona 9 marca 1997 r. w Warszawie, rozpoczęła edukację muzyczną w 2004 r. w klasie Alicji Wojakowskiej. Na przestrzeni lat uczyła się u prof. Marii Bryły-Liebig oraz Jakuba Jakowicza – obecnie uczęszcza do klasy prof. Andrzeja Gębskiego. Jest laureatką wielu ogólnopolskich oraz międzynarodowych konkursów skrzypcowych oraz kameralnych, m.in. Kaunas Sonorum w Kownie i Talents for Europe w Dolnym Kubinie (Grand Prix i nagrody specjalne).

Koncertuje na wielu scenach światowej rangi (m.in. scena Teatru Wielkiego Opery Narodowej, Filharmonii Narodowej w Warszawie, Musikverein w Wiedniu).

Brała udział w kursach mistrzowskich u boku najwyższej klasy wirtuozów takich jak Yuri Bashmet, Aleksander Trostianskiy, Vladimir Ashkenazy.

AGNIESZKA PODŁUCKA jest absolwentką OSM II st. im. Z. Brzewskiego w klasie skrzypiec prof. Ewy Kowar-Mikołajczyk. Obecnie studiuje w Uniwersytecie Muzycznym im. F. Chopina w klasie prof. Jana Staniendy oraz uczęszcza do szóstej klasy PSM II st. im. J. Elsnera do klasy altówki prof. Stefana Kamasy.

Zdobyła szereg nagród i wyróżnień m. in: III miejsce w XIII Międzynarodowym Konkursie Instrumentów Smyczkowych im. B. Warchala w Dolnym Kubinie (2009), II miejsce w Sochaczewskich Spotkaniach Kameralnych (2009), wyróżnienie w X Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym „Janko Muzykant” w Sochaczewie (2010), II miejsce w VIII Festiwalu Zespołów Kameralnych Szkół Muzycznych I i II stopnia w Sierpcu (2010), III miejsce w grupie II w II Ogólnopolskim Młodzieżowym Konkursie Instrumentów Smyczkowych w Elblągu (2011), Grand Prix w IX Festiwalu Zespołów Kameralnych Szkół Muzycznych I i II stopnia Regionu Mazowieckiego w Sierpcu (2011), I miejsce w IX Festiwalu Zespołów Kameralnych Szkół Muzycznych I i II stopnia Regionu Mazowieckiego w Sierpcu (2011), III miejsce w Ogólnopolskich Przesłuchaniach Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie (2012), wyróżnienie w IV Młodzieżowym Konkursie na Skrzypce Solo im. Tadeusza Wrońskiego w Tomaszowie Mazowieckim (2012), I miejsce w Sochaczewskich Spotkaniach Kameralnych (2012).

Występowała w Operze Narodowej, Filharmonii Narodowej oraz Zamku Królewskim w Warszawie. Uczestniczyła w Międzynarodowych Kursach Muzycznych im. Zenona Brzewskiego w Łańcucie. W latach 2004-2010 brała udział w Akademii Smyczkowej w Goch (Niemcy), gdzie występowała solo, w zespołach kameralnych oraz orkiestrze. Gościnnie koncertowała również w Holandii.

W lipcu 2010 r. została zakwalifikowana do projektu Polsko-Norweska Akademia Muzyczna Młodych. W ramach projektu koncertowała solo i w orkiestrze w Zakopanem, Radziejowicach, Łańcucie (Polska), a także w Oslo i Bergen (Norwegia).

W czasie całej swojej edukacji doskonaliła umiejętności podczas szeregu warsztatów skrzypcowych, kameralnych i orkiestrowych pod kierunkiem znakomitych artystów, takich jak: M. Ławrynowicz, J. Stanienda, I. Frołov, J. Bashmet, R. Balashov, M. Urbaniak-Lisik, E. Zienkowski, K.A. Kulka, K. Chorzelski, P. Reichert, J. Kosmala, S. Baratt-Due, C. Reichardt, G. Popp. Jako kameralistka pracowała także pod kierunkiem Royal String Quartet oraz Kwartetu „Camerata”.

W czerwcu 2012 r. zdobyła I nagrodę podczas II Skierniewickich Spotkań Młodych Altowiolistów. We wrześniu 2012 r. jako jedyna Polka przeszła do półfinałowego etapu na XX Międzynarodowym Konkursie im. Johannesa Brahmsa w Portschach (Austria).

MICHAŁ STYCZYŃSKI urodził się w Warszawie, w 1971 roku. Naukę gry na skrzypcach rozpoczął w wieku 7 lat w PPSM im. E. Młynarskiego w Warszawie, następnie kontynuował ją w PSM im. J. Elsnera pod kierunkiem prof. Zygmunta Piórkowskiego, tam również uczył się gry na altówce w klasie prof. Piotra Reicherta. Studia muzyczne odbył pod kierunkiem prof. Stefana Kamasy w warszawskiej AMiFC.

W latach 1992-1995 jako członek Kwartetu im. J. Elsnera był m.in. laureatem Konkursu Zespołów Kameralnych we Wrocławiu, wygrał polską edycję Konkursu Indywidualności Muzycznych organizowanego przez firmę Motorola (Warszawa-Genewa), zdobył I nagrodę europejskiej edycji konkursu Young Concert Artist (Lipsk), był finalistą amerykańskiej edycji konkursu YCA (Nowy Jork) oraz został laureatem nagrody Konkursu Polskiego Radia i EBU Dla Młodych Muzyków (Bratysława). Z ESQ brał udział w kursach prowadzonych przez członków Leipziger Streichquartett (Lipsk), Amadeus Quartet (Londyn), Julliard String Quartet i Tokyo String Quartet (Nowy Jork) oraz Kwartetu Camerata (Gorlice).

Jako członek Kwartetu Elsnera został przyjęty do Manhattan School of Music w klasie kameralnej Michaela Tree (Guarneri Quartet) oraz klasie altówki Pinchasa Zukermana.

Od 1996 roku współpracuje z orkiestrą Sinfonia Varsovia/Polska Orkiestra Kameralna, z którą koncertował na całym świecie, w najbardziej prestiżowych salach koncertowych i z najwybitniejszymi solistami.

Z Kwartetem Camerata oraz wiolonczelistą Adamem Klockiem nagrał płytę z kwintetem i sekstetem smyczkowym Johannesa Brahmsa (DUX).

Jest menadżerem znakomitej polskiej skrzypaczki – Katarzyny Dudy.

ROMAN HOFFMANN ukończył Akademię Muzyczną im. Fr. Chopina w Warszawie w klasie prof. Andrzeja Orkisza. Studia kontynuował w Hochschule fur Musik w Kolonii i Detmold oraz w Hans Eisler Hochschule fur Musik w Berlinie.

Od 1984 roku jest członkiem Kwartetu Camerata. Jako kameralista jest laureatem kilku międzynarodowych konkursów muzycznych, m.in.: w Tokio (1989), w Monachium (1990) oraz w Paryżu (1990 – I nagroda). Występował w znanych ośrodkach muzycznych Europy, USA, Meksyku, Japonii, Chin.

Za swoją działalność artysta otrzymał wiele nagród i wyróżnień m.in.: Nagrodę im. St. Wyspiańskiego (1991), tytuł „Płyty Roku” (za nagranie kwartetów Fr. Schuberta – przyznanej przez miesięcznik muzyczny Studio), Fryderyk 99 (w dziedzinie muzyki kameralnej), Brązowy Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (2009). Roman Hoffmann zajmuje się również działalnością pedagogiczną. Jako członek Kwartetu Camerata prowadzi Mistrzowskie Kursy w Gorlicach, jest adiunktem Uniwersytetu Muzycznego Fr. Chopina w Warszawie na Wydziale w Białymstoku.

W roku 2013 otrzymał tytuł doktora habilitowanego sztuki muzycznej.

MAŁGORZATA LATOSZEK urodziła się w 1995 r. w Warszawie. Edukację muzyczną rozpoczęła w 2002 r. w Państwowej Szkole Muzycznej im. K. Kurpińskiego. Naukę kontynuowała w POEZSM w Warszawie po kierunkiem Romana Hoffmanna. Jest absolwentką Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej im. Zenona Brzewskiego w Warszawie. Obecnie studiuje na Uniwersytecie Muzycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie prof. Andrzeja Bauera.

Jest laureatką wielu prestiżowych nagród na ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach, m.in.: I miejsce na XII Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. Juliusza Zarębskiego (Izabelin, 2012), II miejsce na Ogólnopolskich Konfrontacjach Wiolonczelowych im. Zdzisławy Wojciechowskiej (Bydgoszcz, 2012), II miejsce na I Ogólnopolskim Turnieju Wiolonczelowym  (Warszawa, 2009), III miejsce na Ogólnopolskich Przesłuchaniach Centralnej Edukacji Artystycznej wraz z trio fortepianowym (Warszawa, 2013). Otrzymała także wiele innych wyróżnień i nagród muzycznych. Do ostatnich najważniejszych sukcesów należy wygrana w Międzynarodowym Konkursie Muzycznym w Nowym Jorku (International Music Talent Competition Fall 2014), gdzie wraz z trio fortepianowym zdobyła I miejsce oraz nagrodę specjalną. Została przy tej okazji zaproszona do udziału w koncercie na scenie Carnegie Hall w Nowym Jorku.

Jej działalność artystyczną wspiera i finansuje, założona w Stanach Zjednoczonych, Fundacja Kościuszkowska (The Kosciuszko Foundation). Małgorzata była także stypendystką Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci (2012/2013), który znacząco wpłynął na jej rozwój artystyczny, pozwalając m.in. rozwinąć aktywną działalność koncertową. Występowała jako solistka w wielu salach koncertowych, m.in.: w Pałacu w Otwocku Wielkim, na Zamku Królewskim w Warszawie, w Sali Koncertowej Marconi w Busku-Zdroju, w Pałacyku Szustra, Pałacu Przeździeckich, na sali koncertowej UMFC i in. Swoje umiejętności doskonaliła na kursach mistrzowskich u takich muzyków jak: Vladimir Ashkenazy, Jacob Shaw, Roman Jabłoński, Bartosz Koziak, Marcin Zdunik, Rafał Kwiatkowski czy Tomasz Strahl.