A A+ A++

Letnie warsztaty U ŹRÓDEŁ PAŃSTWA POLSKIEGO – ruszają zapisy

Zapraszamy dzieci w wieku od 7 do 12 lat do udziału w letnich  warsztatach historyczno-artystycznych U Źródeł Państwa Polskiego.  Podczas tegorocznej edycji warsztatów uczestnicy odwiedzą  wczesnośredniowieczna Polskę. Na początek poznają świat dawnych Słowian, ich kulturę, wierzenia, obrzędy. Zrobią bożka pogańskiego i dowiedzą się skąd się wzięły pisanki. Ze słowiańskiej wioski przeniosą się do powstającego państwa polskiego. Przejdą się uliczkami średniowiecznego grodu, zajrzą do chaty rzemieślnika, zrobią średniowieczną biżuterię. Będą świadkami chrztu pierwszego władcy Polski – Mieszka I i jego najbliższych. Spotkają też dzielnych wojów broniących granic ziem piastowskich.

Stałymi elementami dnia będą: zajęcia teatralne, gry i zabawy ruchowe.

Jak co roku warsztaty odbywać się będą w Parku Potulickich koło Muzeum w zaaranżowanej wiosce historycznej, od poniedziałku do czwartku w godz. 9.00-16.00, w piątek 9.00- 14.30. W piątek od godz. 18.00 zaplanowany jest Wieczór Otwarty. Pyszny obiad, materiały plastyczne i edukacyjne, fantastyczne opiekunki grup, wyjątkowi prowadzący oraz niezapomniane wspomnienia w cenie warsztatów.

Koszt warsztatów: 500 zł.

Zapisy prowadzimy od 17 maja do 15 czerwca 2016 roku w dni powszednie od 9.00 do 15.30. Szczegółowy program warsztatów, regulamin oraz kartę kwalifikacyjną można otrzymać w Muzeum lub pobrać z załączonych poniżej plików:

KARTA KWALIFIKACYJNA UCZESTNIKA WYPOCZYNKU 2016

REGULAMIN_Warsztaty_2016

Edukacja-PL_0000s_0001_9

PROGRAM WARSZTATÓW

PONIEDZIAŁEK

Po przywitaniu dzieci zostaną wprowadzone w temat warsztatów za pomocą krótkiej inscenizacji. Na poszczególnych zajęciach poznają świat dawnych Słowian. Dowiedzą się skąd przyszli, jak żyli, w co wierzyli zanim przyjęli chrzest. Odpowiedzą sobie także na pytania co to jest plemię i jaką ma strukturę i organizację. Poznają sposoby grzebania zmarłych oraz różne rytuały związane z dawną wiara. W części warsztatowej dzieci wykonają figurkę bożka słowiańskiego. Następnie będą brały udział w zajęciach teatralnych, a czas wolny wypełniony będzie grami i zabawami.

WTOREK

We wtorek uczestnicy dowiedzą się jak mógł wyglądać chrzest Mieszka I oraz  jego  najbliższego otoczenia, dlaczego pierwszy władca Polski zdecydował się na przyjęcie chrztu i jakie były tego konsekwencje.  Postarają się odpowiedzieć na pytanie czy nowa religia od razu przyjęła się na obszarze państwa piastowskiego oraz jakie zwyczaje pogańskie przetrwały i przyjęły się w religii chrześcijańskiej i są znane nam do dziś. W części warsztatowej dzieci wykonają  pisanki. W ramach zajęć praktycznych dzieci zrobią sobie  ozdoby i biżuterię charakterystyczną dla tego okresu w dziejach. Drugiego dnia warsztatów odbędą się również zajęcia teatralne oraz gry i zabawy w czasie wolnym.

ŚRODA

Trzeciego dnia warsztatów zawitamy do osady  rybackiej. W zainscenizowanej wiosce będzie można zobaczyć wczesnośredniowieczną dłubankę, spróbować upleść sieć  oraz zapoznać się z innymi narzędziami służącymi ówczesnym mieszkańcom ziem polskich do połowu.  Podczas zajęć dzieci nauczą się rozpoznawać poszczególne gatunki ryb oraz poznają średniowieczne sposoby ich konserwacji – suszenie wędzenie i solenie. Spróbują swoich sił podczas rozpalania ognia i poznają tajniki kuchni sprzed 1000 lat. Dowiedzą się co to jest  ucha. Każdy będzie miał też okazję zrobić dla siebie pysznego podpłomyka. Stałym elementem będą zajęcia teatralne.

CZWARTEK

Czwartego dnia uczestnicy dowiedzą się jak wyglądały grody wczesnośredniowieczne, w których jednymi  z najważniejszych budowli  były palatia czy nowo powstające kościoły. W tę podróż wyruszą za pomocą wizualizacji multimedialnej , dzięki której mając przed oczami ekrany tabletów przejdą się wąskimi  uliczkami  grodowymi i wejdą do chaty sprzed 1000 lat. Dowiedzą się też w jaki sposób dziś archeologowie odnajdują i badają stanowiska wczesnośredniowieczne. Na kolejnych zajęciach poznają Mieszka I oraz jego następców władających ziemiami polskimi, tworzących Dynastię Wczesnopiastowską. W tym dniu odbędą się zajęcia teatralne, a w czasie wolnym gry i zabawy.

PIĄTEK

Ostatniego dnia warsztatów uczestnicy zadadzą sobie pytanie jaką rolę w strukturach chrześcijańskiego już państwa polskiego pełnili wojowie. A dzięki obecności rekonstruktorów z bractw wczesnośredniowiecznych poznają nie tylko odpowiedź na te pytanie, ale również przyjrzą się z bliska ubiorowi, uzbrojeniu i sposobom prowadzenia walki w owym czasie. Dla porównania naprzeciw wojom słowiańskim staną wojownicy wikińscy którzy według archeologicznych źródeł byli obecni w państwie Mieszka I.

Na zakończenie warsztatów zostanie zorganizowany Wieczór Otwarty na który wstęp będą mieli wszyscy chętni. Będzie to podsumowanie całego tygodnia warsztatowego. Uczestnicy za pomocą formy teatralnej zaprezentują to, czego dowiedzieli się o okolicznościach w jakich Polska przyjęła chrzest.