A A+ A++

O Muzeum

KONCERTY

Działalność muzyczna Muzeum ma bogatą i wieloletnią tradycję. Jej początki sięgają czasu przeprowadzki instytucji do oficyny dworskiej, przekazanej przez miasto na siedzibę Muzeum. Piękna oranżeria wchodząca w skład obiektu w sposób naturalny zapraszała do tego, aby wykorzystać ją do celów koncertowych. Poprzez swoje gabaryty, w szczególności znaczną wysokość, wnętrze sali ujawniło wyjątkowe walory akustyczne, słyszalne przede wszystkim w przypadku wykonawstwa muzyki kameralnej.

Pierwsze koncerty zagościły w oranżerii, z inicjatywy Pruszkowskiego Towarzystwa Muzycznego, w 1991 r. Od tego czasu organizowane w tej przestrzeni spotkania muzyczne na stałe wpisały się w kalendarz kulturalny miasta. Po kilku latach współpracy z Towarzystwem Muzeum zaczęło samodzielnie przygotowywać koncerty ujęte w ramach tematycznych cykli odpowiadających czterem porom roku. Za ich sprawą pruszkowscy melomani mieli wyjątkową okazję do zetknięcia się z najwybitniejszymi artystami z kraju i z zagranicy. Program cykli był różnorodny, obejmował muzykę kameralną, jazzową, spotkania z piosenką aktorską oraz wieczory słowno-muzyczne. Do jesieni 2015 r. zorganizowano ponad 500 koncertów.

W posiadaniu Muzeum znajduje się zabytkowy fortepian z czasów Fryderyka Chopina. Instrument wyprodukowano w Królewcu, w firmie Carl Julius Gebauhr, około 1830 r. Jest on jednym z najstarszych zachowanych w Europie egzemplarzy stworzonych przez tę firmę i jednocześnie reprezentuje typowy przykład zdobnictwa fortepianów z tego czasu.

Zapowiedzi aktualnych koncertów znajdują się na stronie głównej.

ZOBACZ ZDJĘCIA Z KONCERTÓW