Idea

ARTEfakty – Pruszkowski Festiwal Archeologiczny

to wyjątkowe wydarzenie o bezprecedensowej formule.

 

 

Dla uświetnienia obchodów 100-​lecia nadania praw miejskich Pruszkowowi, Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego im. Stefana Woydy wraz z licznymi partnerami organizuje ARTEfakty – Pruszkowski Festiwal Archeologiczny.

Ideą festiwalu jest ukazanie nowego, różnorodnego spojrzenia na starożytną spuściznę Mazowsza. Wbrew obiegowym opiniom współczesnym, tereny te zajmowały wyjątkowe miejsce na mapie świata starożytnego. Istniejące na przełomie er na Mazowszu drugie co do wielkości centrum metalurgiczne „barbarzyńskiej“ Europy posiadało szerokie kontakty zarówno z okolicznymi plemionami jak i Imperium Rzymskim, tworząc unikalne w skali europejskiej miejsce krzyżowania się dóbr i idei.

W ciągu trzech dni festiwalu, poprzez realizację ponad stu wydarzeń, łącząc aktywności popularnonaukowe, artystyczne i animacyjne, ARTEfakty wielowymiarowo przybliżą fenomen, który czekał na swoją wielką chwilę 2000 lat.

W całym mieście – w parkach, na skwerach, w instytucjach kultury, kawiarniach i na osiedlach spotkać będzie można rekonstruktorów życia i technologii starożytnych, twórców teatralnych, naukowców, artystów oraz animatorów. Zorganizowane zostaną obozowiska historyczne, międzynarodowe piecowisko, punkty popularyzacji historii, cykle prelekcji oraz wykładów, wydarzenia teatralne, opowieści, warsztaty, zajęcia dla młodzieży i wiele innych.

 

Poznaj bloki Festiwalu – ARTEfaktową ósemkę!

 

                         01 02 03 04

                         05 06 07 08