Idea

DLACZEGO WARTO WZIĄĆ UDZIAŁ W ARTEfaktach?

W dniach 8–15 września Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego im. Stefana Woydy w Pruszkowie organizuje już drugą edycję wyjątkowego wydarzenia z pogranicza nauki, sztuki oraz rozrywki: Pruszkowski Festiwal Archeologiczny – ARTEfakty.

Będzie to doskonała okazja do poznania jednego z największych odkryć archeologii polskiej, czyli sięgającego starożytnych czasów, wysoce wyspecjalizowanego w masowej produkcji żelaza ośrodka hutniczego. To właśnie stanowiska archeologiczne tworzące ośrodek są unikatowym zabytkiem europejskiego dziedzictwa kulturowego.

Festiwal jest projektem skierowanym zarówno do osób, które chcą się zaangażować w wydarzenie przez dłuższy czas (kilkudniowe warsztaty), jak i do tych, którzy pozostając bardziej obserwatorami, chcą skorzystać z jednodniowej oferty wypełnionej różnorodnymi propozycjami (stanowiska rekonstrukcyjne, widowisko, wykłady, spotkania, warsztaty). Wszystkie działania odbywające się w placówkach edukacyjnych, muzeum i przestrzeni miejskiej poprowadzą profesjonaliści (edukatorzy muzealni, animatorzy, naukowcy oraz artyści), aby w atrakcyjny i jak najciekawszy sposób przybliżyć odbiorcom świat starożytnych mieszkańców okolic dzisiejszego Pruszkowa.

Muzeum zaprasza – niech Pruszków stanie się miastem archeologii i sztuki!