ARTE – uczestnicy

Wśród uczestników bloku ARTE – Sztuka w Antyku, Antyk w Sztuce znajdują się m.in:

Teatr Ecce Homo

Kielecki teatr poruszający się głównie w formule performance. Powstał w 1996 roku jako projekt artysty plastyka, dyrektora Państwowych Szkół Plastycznych w Kielcach – Tadeusza Maja. Do roku 2016 teatr zrealizował 42 spektakle, z czego ponad połowę posiada w bieżącym repertuarze.

W działaniach teatru uczestniczą uczniowie i studenci oraz osoby dorosłe, opiekę artystyczną nad zespołem od roku 2000 sprawuje Anna Kantyka-Grela, która jest także managerem teatru. Od roku 2006 dzięki zaangażowaniu reżysera teatralnego Marcina Bortkiewicza teatr inscenizuje adaptacje utworów Moliera, Manna, Sołżenicyna i Dostojewskiego. Teatr prowadzi także systematyczne działania edukacyjne w formie warsztatów teatralnych. Od 2000 roku organizuje coroczne Przegląd Teatrów Alternatywnych, w ramach którego prezentowane są spektakle teatrów alternatywnych z całej Polski.

Od maja 2007 roku Teatr przeniósł się do Bazy Zbożowej, gdzie w starej spawalni samochodowej urządził swoją pierwszą wymarzoną salę teatralną.

Grupa Studnia O.

Pierwsze w Polsce stowarzyszenie opowiadaczy, które działa od 1997 roku. Grupę Studnia O. tworzą: Beata Frankowska, Magda Górska, Paweł Górski, Jarek Kaczmarek, Agnieszka Aysen Kaim, Dorota Maciejuk, Gosia Litwinowicz.

Źródłem opowieści jest bogata i różnorodna tradycja literatury ustnej: bajki i baśnie, mity i eposy z różnych kultur a także historie autorskie. Działalność Studni O. nie jest jednak próbą rekonstrukcji dawnych praktyk opowiadania czy wiernym odtwarzaniem tradycyjnych narracji. Sztuka opowiadania traktowana jest jako indywidualną twórczość artystyczna, inspirowana tradycją, lecz wpisująca się w kontekst współczesności.

Opowiadanie stanowi atrakcyjną formułę poznawania innych kultur, jest powszechnie zrozumiałym językiem dialogu. Elastyczność i otwartość formuły opowiadania pozwala Opowiadaczom Studni O. wpisywać się w różnorodne projekty społeczno-kulturowe – zarówno tematycznie, jak i pod względem formalnym: od kameralnych spotkań w kręgu po wielkie widowiska. Prowadzą także wiele projektów badawczych nad tradycją opowiadania w różnych kręgach kulturowych. Wypracowana forma spotkania to widowisko narracyjne, które nawiązuje do tradycji starożytnego sympozjonu, gdzie opowieści harmonijnie współistnieją z dyskursem naukowym, muzyką, elementami uczty.

Salon Pruszkowski

Jak piszą o sobie artyści Salonu: „Jesteśmy lokalną grupą artystów malarzy, grafików i eksperymentatorów, którą wiąże nie tylko wspólna pracownia, ale przede wszystkim moc twórcza i  kreatywność. Skupiamy ciekawe osobowości o tych samych planach i miłości do piękna. Tworzymy grupę otwartą,  żywą, działamy wspólnie,  jak i indywidualnie. Współtworzymy mniejsze grupy artystyczne.

Mamy ma na swoim koncie wiele znaczących projektów, z których kilka wpisało się już na stałe w działalność kulturalną miasta. Codzienne obcowanie ze sztuką, która wychodzi  do odbiorców na ulicę było impulsem do powstania naszej inicjatywy o nazwie „Pruszkowski Montmartre” oraz współudział w nowej imprezie na mapie Pruszkowa tzw. „Śniadaniach”.

Każdego roku podczas Nocy Muzeów pracownia Salonu Pruszkowskiego w Pałacyku Sokoła odwiedzana jest przez wielu Pruszkowian, którzy wpisali wizytę w tym miejscu jako stały punkt swojego  programu zwiedzania.

Wielokrotnie wystawialiśmy swoje prace  lokalnie np. w Mateczniku Mazowsze w Karolinie,  w pruszkowskim Pałacu Ślubów, na basenie Kapry, w hotelach Ideal i Victor. Znaczącym wydarzeniem była zorganizowana  fuzja 6 wystaw odbywających się w tym samym czasie w różnych ważnych miejscach i instytucjach  Pruszkowa.  Mamy na swoim koncie  również wiele ciekawych wystaw w Warszawie m. in. w Galerii Sztuki Współczesnej „Aktyn”, w galerii Teatru Kamienica, w Domotece, w galerii biurowca  Irydion.

Przekazywaliśmy swoje obrazy na różne aukcje charytatywne , m.in.  na rzecz Domu Artysty Weterana w Skolimowie, czy też placówek edukacyjnych.

Laboratorium Rzeźby REAKTOR

Artyści skupieni wokół Reaktor – Laboratorium Rzeźby, to profesjonalna, multidyscyplinarna pracownia artystyczna założona przez doświadczonych, absolwentów wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie: Krzysztof Ostrzeszewicz, Witold Nazarkiewicz, Anna Zielińska, Przemysław Pietrzak, Tomasz Waszczeniuk, Paweł Chmielewski. Jej członkami są również Czarli Bajka, Jan Augustin, Konrad Chmielewski.

Traktują sztukę w sposób niekonwencjonalny, wychodzą poza klasyczne rozumienie jej dziedzin. Celem działań artystycznych jest obalanie granic między artystą a odbiorcą poprzez wspólne tworzenie i przeżywanie. Brali udział we wcześniejszych projektach pruszkowskiego muzeum (Archeostrefa, Noc Muzeów, dni otwarte), proponując niekonwencjonalne aktywności artystyczne.

Witold Vargas

Ilustrator książek oraz nauczyciel rysunku. Wśród licznych aktywności artystycznych Witolda Vargasa można odnaleźć animację filmową, opowiadanie i tworzenie historii oraz prowadzenie warsztatów kreatywnych łączących wszystkie powyższe elementy, wraz z komponowaniem i wykonywaniem muzyki na żywo. Wraz z Pawłem Zychem studiował rodzime legendy, baśnie i podania. Owocem ich współpracy stał się cykl książkowy „Legendarz”, do którego należą m.in.: „Bestiariusz słowiański”, „Księga smoków polskich”, „Księga karpackich zbójników”, „Święci i biesy” czy „Duchy polskich miast i zamków”.