Spotkać Prospera

Lwowski Akademicki Teatr Woskresinnia z Ukrainy przygotował dla nas niezwykłe, plenerowe widowisko, którego nie możemy się doczekać!

Lwowski Akademicki Teatr Woskresinnia (Lwów, Ukraina)powstał we Lwowie w 1990 r., na fali transformacji społecznej i odzyskania niepodległości przez Ukrainę. Zespół został stworzony w wyniku porozumienia młodych aktorów z różnych ukraińskich miast, a na jego czele stanął Jarosław Fedoryszyn. Teatr Woskresinnia szybko zdobył popularność, wystawiając dzieła dramaturgii światowej, które wcześniej nie pojawiały się na deskach teatrów ukraińskich. Krok po kroku, łącząc tradycyjny dramat psychologiczny ze współczesnymi formami wizualnymi, zespół wypracował swoją charakterystyczną formułę sceniczną. W ciągu ponaddwudziestoletniego istnienia Woskresinnia wielokrotnie występował w Europie i na świecie. Zdobył wiele prestiżowych nagród na festiwalach międzynarodowych w Edynburgu, Nowym Sadzie, Lubljanie i Mariborze.

Od 1996 r. zespół specjalizuje się w przedstawieniach plenerowych, dzięki którym nawiązuje żywy dialog z publicznością. Rozmach oraz widowiskowość tych spektakli, połączone z mistrzowską grą aktorską, przyniosły teatrowi rozgłos i uznanie. W 2010 r. w dowód uznania osiągnięć artystycznych Ministerstwo Kultury Ukrainy nadało teatrowi wysoce prestiżowy status Teatru Akademickiego.

Jarosław Fedoryszyn: dyrektor naczelny i artystyczny teatru, aktor, reżyser

Krzysztof Dubiel: menedżer kultury, producent, promotor, dyrektor teatru, od 2003 r. menedżer Teatru Woskresinnia