OGNIOtrwali

Międzynarodowe Forum Hutniczo-​Kowalskie

Poznaj ludzi dla których ogień i żelazo nie mają tajemnic. Potomków Hefajstosa, którzy przybędą z Danii, Norwegii, USA, Kanady oraz ze Śląska, Gór Świętokrzyskich i Mazowsza.

ognio2

 

Odwołując się do starożytnej spuścizny Pruszkowa, zorganizowane zostanie międzynarodowe spotkanie badaczy, naukowców oraz rekonstruktorów procesu wytopu żelaza metodami pradziejowymi i historycznymi. W ramach forum – bezprecedensowego w Polsce oraz jednego z nielicznych tego typu w Europie – będziesz mógł swobodnie obserwować i zapytać o pracę najlepszych rekonstruktorów starożytnego hutnictwa na świecie. Wśród nich znajdą się utalentowani kowale, specjalizujący się w rzeźbach współczesnych, instalacjach oraz odtwórstwie archeologicznym.

W ramach bloku uczestnicy forum prezentują techniki wytopu żelaza w różnego typu piecach dymarskich, znanych w starożytności oraz czasach wikińskich. Choć zasada działania jest podobna, zwróćcie uwagę jak wiele indywidualnych cech posiadają poszczególne piece.

Ciekawe ile kilogramów żelaza wytopimy wspólnie na ARTEfaktach?

W ramach bloku OGNIOtrwali – Międzynarodowe forum hutniczo-​kowalskie – eksperymentalne wytopy żelaza zaprezentują m.in. Lee Sauder (USA), Darrell Markewitz (Kanada), Jens Jorgen Olesen i Michael Nissen (Dania), Tom  B. Haraldsen (Norwegia) oraz polskie zespoły z Mazowsza, Gór Świętokrzyskich i Śląska.

PROGRAM BLOKU

SOBOTA 12:00–17:00 Piecowisko OGNIOtrwałych, Park Potulickich

NIEDZIELA 12:00–18:00 Piecowisko OGNIOtrwałych, Park Potulickich

Wielki finał Festiwalu godz. 18:00 – rozbicie pieca „Tarchalicka Smoczyca” – piecowisko w Parku Potulickich.

Kliknij i poznaj OGNIOtrwałych.

 

ogniotrwali.