W przypadku wszystkich zajęć istnieje możliwość zmodyfikowania treści i formy prowadzenia, by dostosować je do potrzeb grupy. Kliknij na temat wybranej lekcji, aby dowiedzieć się więcej.
Odkrywanie przeszłości, czyli ABC archeologii
Zajęcia przybliżają kulisy pracy archeologów. Kim jest archeolog,
jak odczytuje przeszłość z pozostałości materialnych, skąd wie gdzie
i czego poszukiwać, jakimi narzędziami się posługuje? Są to podstawowe pytania, na które spróbujemy odpowiedzieć w czasie zajęć. Ponadto
w zaaranżowanym wykopie archeologicznym dzieci będą odkrywać zabytki a następnie poznają metody ich dokumentacji i konserwacji.
Rzym zwycięski. Od miasta-państwa do Imperium Romanum
Wielkoformatowa gra planszowa przybliży dzieciom powstanie i rozwój Imperium Rzymskiego. W trakcie gry uczniowie odkrywają wzajemne zależności kulturowe, polityczne i gospodarcze Imperium, jego prowincji oraz Barbaricum. Rozrastanie się miasta-państwa, rozszerzanie granic, przebieg rzymskich dróg, szlaków handlowych, w tym szlaku bursztynowego, wymieniane towary… To zaledwie kilka z elementów wielkiej rozgrywki o zwycięskim Rzymie!
Kuj żelazo, póki gorące
Fascynujący i tajemniczy świat kuźni, ognia oraz rozpalonego
do czerwoności żelaza ożywa na oczach dzieci. Podczas zajęć prowadzonych przez mistrza kowalskiego dowiadują się one, co to jest kuźnia, kim był kowal, czym dokładnie się zajmował oraz…
czy naprawdę w dawnych czasach był dentystą. Uczestnicy poznają narzędzia kowalskie i obserwują kształtowanie rozżarzonego żelaza.
Jak dawniej pisano
Celem lekcji jest przybliżenie wiedzy o starożytnych systemach pisma. Uczestnicy zajęć dowiedzą się, gdzie i kiedy zostało wynalezione pismo, poznają starożytne sposoby zapisu oraz dowiedzą się, jakimi przyborami posługiwali się dawni skrybowie. Uwieńczeniem lekcji są zajęcia warsztatowe, podczas których uczestnicy będą mogli zapisywać
i odczytywać z glinianych tabliczek piktogramy lub wykaligrafować swoje imię i nazwisko stalówką i tuszem.
Muzeum bez tajemnic
Zdradzamy tajemnice muzeów i rozszyfrowujemy znaczenia trudnych słów. W trakcie lekcji dzieci dowiedzą się, co to jest muzeum, jakie są jego zadania i funkcje, na czym polega praca muzealnika i archeologa. Opowiemy, czym są eksponat, kolekcja i wystawa, a także skąd pochodzą zbiory muzealne. Zajęcia kończy zabawa edukacyjna polegająca na wypełnieniu karty zabytku.
Baśnie i legendy dawnego Mazowsza
Czy w baśniach i legendach mazowieckich znajdziemy, chociaż trochę prawdy? Podczas lekcji będzie można poznać legendy dotyczące powstawania wybranych miast i ich dziejów oraz przeróżne historie: pouczające, zabawne, a czasami straszne, które w barwny sposób uzupełniają dzieje mazowieckich miast, wsi i zamków.
Dzieje najstarsze Mazowsza
Gdy pierwszy człowiek wkroczył na Mazowsze… Kiedy to było? Lekcja przybliża dzieje regionu od pojawienia się pierwszego człowieka do początków istnienia państwa polskiego. Zajęcia są ilustrowane prezentacją multimedialną oraz oryginalnymi zabytkami archeologicznymi lub ich replikami – naczyniami glinianymi, narzędziami krzemiennymi i metalowymi, bronią, ozdobami, monetami – które można wziąć do ręki i dokładnie obejrzeć.
W dawnym domu
Chcemy w trakcie tej lekcji przybliżyć wiedzę o życiu codziennym naszych przodków. W trakcie prezentacji multimedialnej uczestnicy zajęć mogą zobaczyć zrekonstruowane domy z dawnych epok, prześledzić technikę ich budowy oraz wyposażenie. Podczas zajęć praktycznych będą układać z belek narożniki domów, mleć zboże w starożytnych żarnach oraz przygotują i upieką podpłomyki.
Słowiańskie Mazowsze
W czasie lekcji uczestnicy dowiedzą się, kiedy Słowianie pojawili się po raz pierwszy na Mazowszu oraz co na ten temat „mówią” znaleziska archeologiczne. Jak wyglądały ówczesne wsie, czy znano grody, jak budowano chaty, czym charakteryzował się obrządek pogrzebowy? Odpowiemy na pytania, jaka była rola dziecka, kobiety i mężczyzny we wczesnym średniowieczu. Sprawdzimy czy ówczesna broń, ozdoby
i narzędzia przypominają te z dzisiejszych czasów.
Tańcowała igła z nitką, czyli jak zostać krawcem
Zajęcia przybliżają wiedzę o tym, jak ubierali się ludzie w pradziejach,
z czego wykonywali ubrania, jak je zszywali i zdobili. Uczestnicy będą mogli zobaczyć oryginalne znaleziska odzieży oraz ozdoby. Po części teoretycznej uczniowie zamienią się w krawców i własnoręcznie uszyją wełnianą sakiewkę.
Warsztaty garncarskie, czyli jak ulepić garnek
Podczas zajęć uczestnicy odkryją jedno z najstarszych rzemiosł
– garncarstwo. Poprzez samodzielną pracę, pod okiem prowadzących, dzieci poznają dawne techniki wykonywania naczyń, będą ugniatać, wałkować glinę i pod kierunkiem prowadzącego wykonają ręcznie naczynie, które następnie ozdobią.
Budowniczowie średniowiecznego Mazowsza
Co wiemy o Mazowszu w czasach Pierwszych Piastów? Jaką rolę pełniło we wczesnym średniowieczu? Kim był i dlaczego zbuntował się Miecław? Czy była to próba zbudowania nowej państwowości i stworzenia nowej dynastii? Na te nurtujące pytania uczestnicy lekcji będą szukać odpowiedzi. Ponadto dowiedzą się, jak było zorganizowane ówczesne Mazowsze oraz jak wyglądały grody i kto w nich mieszkał. Porozmawiamy również o pozostałościach architektonicznych tamtych czasów.
Wśród myśliwych i zbieraczy
Mezolit, czyli środkowa epoka kamienia, to czas łowców-zbieraczy.
Na zajęciach opowiemy o ich życiu codziennym, sposobach zdobywania żywności, o tym na jaką zwierzynę polowali, jaką posługiwali się bronią
i z czego była ona wykonywana, oraz o tym jak łowiono ryby. Sięgniemy również do magii myśliwskiej i wyjaśnimy, na czym polegała.
Baśnie i legendy dawnego Mazowsza
Czy w baśniach i legendach mazowieckich znajdziemy, chociaż trochę prawdy? Podczas lekcji będzie można poznać legendy dotyczące powstawania wybranych miast i ich dziejów oraz przeróżne historie: pouczające, zabawne, a czasami straszne, które w barwny sposób uzupełniają dzieje mazowieckich miast, wsi i zamków.
INFORMACJE ORGANIZACYJNE (kliknij)
Grupa:
Płatność:
Terminy/Czas:
Rezerwacja:
Inne: