A A+ A++

ARTEfakty – Festiwalowe Spektakle

Wśród wielu różnorodnych atrakcji, jakie czekają nas podczas tegorocznej III edycji Pruszkowskiego Festiwalu Archeologicznego  ARTEfakty będą m.in. spektakle – zarówno dla dzieci, jak i dla młodzieży i dorosłych.

Pierwsze spotkania teatralne odbędą się w Dniu Otwarcia Festiwalu, czyli 2 sierpnia.

PROGRAM

2 sierpnia, godz. 11.15

TKACZKA CHMUR

Spektakl narracyjny dla rodzin z dziećmi 4+

Baśniowa opowieść o rodzeństwie, które tak się kochało, że mogło się słyszeć z daleka, a przede wszystkim o marzeniach, odwadze i przeznaczeniu.

Baśń autorstwa Katarzyna Jackowska-Enemuo oparta jest na wątkach z tradycji i mitologii słowiańskiej. Spektakl jest pełen muzyki, interakcji i zabaw.

Ponoć kiedy rodzi się dziecko, przychodzą do niego trzy Zorze – Poranna, Południowa i Północna. Trzy Prządki. Jedna przędzie nić jego życia, druga ją układa, a trzecia przecina – właśnie wtedy, kiedy trzeba. Od nich każde dziecko dostaje swój dar, swoją siłę. Otóż kiedyś urodziła się dziewczynka, która otrzymała taki dar, że co utka, to się stanie… Spektakl jest baśniową opowieścią o przygodach pewnego rodzeństwa. Ale też o przeznaczeniu, pokonywaniu najtrudniejszego, o nadziei i odwadze.

Skład zespołu:

Katarzyna Jackowska-Enemuo – opowieści, śpiew, akordeon, kankle
Iwona Sojka – skrzypce, oktawki
Aleksandra Rózga – baraban

Już się nam opowieść przędzie

Co ma być to właśnie będzie

A co będzie to ma być

Już się przędzie losu nić…”

Czas trwania: 45 min – 1 godz.

2 sierpnia, godz. 15.00

OPOWIEŚCI UTKANE Z KOBIECEJ SIŁY

Spektakl dla młodzieży i dorosłych, czyli opowieści o tkaniu i tkaczkach, z różnych kultur, z Armenii, Bałkanów, Bliskiego Wschodu – takich, w których dywany tkane są z miłości, cierpliwości, mądrości i gniewu.

Skład zespołu:

Katarzyna Jackowska-Enemuo – opowieści, śpiew, akordeon, daf
Agnieszka Aysen Kaim – opowieści
Mateusz Szemraj – oud, saz, gitara

30 sierpnia, 11.00

TKACZKA CHMUR

Ten sam spektakl, co 2 sierpnia, ale w innym składzie:

Katarzyna Jackowska-Enemuo – opowieści, śpiew, akordeon, daf
Agnieszka Aysen Kaim – opowieści
Mateusz Szemraj – oud, saz, gitara

30 sierpnia, godz. 13.00

EPOS KALEWALA – opowieść o kowalu

Mróz szczypał język słów,

Deszcz przywracał im bujność.

Wiatry je kołysały

I czółna śródmorskich fal.

Tak mówi pierwsze runo ogromnego eposu. Wybieramy dla Was kilka wątków: opowieść o tym jak świat powstał z jaj, zniesionych przez kaczkę na kolanie dziewicy Ilmatar, historię narodzin żelaza, baśń o magicznym młynku Sampo i o tym, jak ze szczęki szczupaka powstał pierwszy instrument kantele.

Kalevala przenosi nas w świat surowy i niesamowity, ten, w którym słowa zbiera się z wrzosów, z pokosów pól i ze splątanych krzewów. W tym dawnym poemacie słowa i ziemia łączą się w jedną opowieść. Krętą, przedziwną ścieżką prowadzi nas ona w samo serce mitu.

Opowieści:

Małgorzata Litwinowicz, opowiadaczka, badaczka historii kultury, lituanistka. Współautorka i wykonawczyni wielu widowisk narracyjnych takich jak inspirowany balladami Adama Mickiewicza „Kurhanek Maryli”, „Sól ziemi. Obywatele 1918” na motywach powieści Józefa Wittlina czy „Nieporadne ciało, opowieść duszy” na motywach „Narcyza i Złotoustego” Hermana Hessego.

30 sierpnia, godz. 15.00

OPOWIEŚCI UTKANE Z KOBIECEJ SIŁY

Wstęp wolny! Zapraszamy.

Więcej o programie ARTEfaktów: TUTAJ

Fot. wyróżniająca: Jonasz Marciniewicz