A A+ A++

ABC Archeologii

W ramach organizowanych przez Książnicę Pruszkowską Ferii w Bibliotece mieliśmy okazję zapoznać grupę młodych słuchaczy z najciekawszymi zagadnieniami związanymi z archeologią.

Spotkanie, w którym wzięliśmy udział, odbyło się w poniedziałek (w Filii nr 3 Książnicy Pruszkowskiej). Co prawda często (za bohaterami popularnej komedii Tadeusza Chmielewskiego) lubimy powtarzać, jak bardzo tego dnia nie lubimy, ale tym razem mieliśmy dużo mniej okazji do narzekania. Po pierwsze zaczęły się ferie. Po drugie Książnica Pruszkowska wystartowała z bibliotecznymi warsztatami. W końcu po trzecie – wzięliśmy udział w pierwszym spotkaniu, zapoznając uczestników z archeologicznymi ciekawostkami. A prawda jest taka, że archeologia jest niezwykle interesująca nie tylko w filmach o Indianie Jonesie. I o tym właśnie można było przekonać się w poniedziałek.

Dzieci dowiedziały się między innymi jak wygląda praca i warsztat archeologa, jakimi narzędziami pracuje i w jaki sposób sporządza dokumentację czy jaką rolę pełni konserwator zabytków. Nie zabrakło „wieści” o spektakularnych odkryciach – zarówno na świecie, jak i w Polsce (była mowa o skarbach, piramidach, Troi czy naszym Biskupinie).

By wyobraźnia słuchaczy pracowała jeszcze intensywniej, na stół trafiły rozmaite artefakty: narzędzia, naczynia, wyroby z rogu czy starożytne monety – wszystko na wyciągnięcie ręki, do której zresztą każdy przedmiot można było wziąć.

Tajniki archeologii odkrywała Krystyna Koza, pracownik działu edukacji w naszym Muzeum.

ABC Archeologii to oczywiście tylko jedna z wielu lekcji, jakie mamy w ofercie edukacyjnej dla uczniów i nauczycieli (od przedszkola po szkoły ponadpodstawowe). Ze szczegółami można zapoznać się TUTAJ.

Relacja Książnicy Pruszkowskiej: TUTAJ.