A A+ A++

9 lutego. Chorwacki Zadar – cząstką polskiej historii

Wernisaż połączony z oprowadzaniem. Do bliższego zapoznania się z historią Zadaru dzięki obecności specjalistów-kuratorów będzie to wyjątkowa i jedyna okazja. Wystawa potrwa jednak aż do końca marca i będzie można odkrywać ją także na własną rękę.

O urodzie chorwackich miast i miejsc wypoczynku nie ma potrzeby nikogo przekonywać. Polacy znają ją doskonale i pamiętają o niej, planując wakacje. Zwykle jednak rekreacja zdecydowanie prowadzi, podczas gdy kulturalno-historyczne walory zabytków pozostają w wyścigu o uwagę daleko z tyłu. A niesłusznie. I to co najmniej z dwóch powodów. Po pierwsze zarówno architektura, jak i muzealne zbiory (poczynając od obiektów starożytnych poprzez średniowieczne do renesansowych) – to prawdziwe perły w skali światowej. Ale jest też inny argument: przenikanie się historii Polski i Chorwacji. Przykładem takich splotów jest właśnie Zadar, miasto, któremu poświęcona jest wystawa zatytułowana: Chorwacki Zadar – cząstką polskiej historii.

Wystawa po raz pierwszy do Państwa dyspozycji zostanie oddana 9 lutego o godz. 16.00. Podczas otwarcia odbędzie się oprowadzanie pod okiem kuratorów wystawy Dubravki Pascuttini-Mosor i Marka Zalewskiego. Tytuł ich wystąpienia to O Chorwacji, Zadarze i relikwiarzu królowej.

Wystawa potrwa do 31 marca.

Zapraszamy do naszego muzeum!

pomniejszone

z1