A A+ A++

31 sierpnia. Amerykanin w Warszawie

W ostatnią sobotę sierpnia o godz. 19.00 odbędzie się wernisaż wystawy fotografii z września 1939 roku autorstwa Juliena Bryana, najdłużej pozostającego wówczas w bombardowanej stolicy korespondenta zagranicznego.

Julien Bryan to postać niezwykła. I decyduje o tym nie tylko to, że był jedynym fotoreporterem spoza Polski, który pozostał w Warszawie tak długo. Do historii przeszedł bowiem jako osobiście zaangażowany uczestnik wydarzeń, otwarcie opowiadający się po stronie Polaków. Jego postawa widoczna jest na zdjęciach. Z jednej strony dostrzegamy w nich to, co znalazło się przed obiektywem, a więc obraz ruin; z drugiej – bez trudu dającą się interpretować empatię autora wobec fotografowanych bohaterów. Nie musimy zresztą niczego pozostawiać domysłom i interpretacji – Bryan apelował do prezydenta Roosvelta na antenie polskiego radia: „Ameryka musi zacząć działać. Musi zażądać zaprzestania tego najpotworniejszego we współczesnych czasach mordowania ludzi. Stutrzydziestomilionowy narodzie amerykański! Prosimy was w imię uczciwości, sprawiedliwości i chrześcijaństwa nie o pomoc dla nas – niewielkiej grupy czterdziestu trojga Amerykanów, ale o pomoc dla dzielnych Polaków”.

Fotografie Juliena Bryana z września 1939 roku będzie można oglądać w naszym Muzeum do 6 października. Wstęp wolny. Zapraszamy!

A11