A A+ A++

28 marca. Sobota z… palmą wielkanocną

Warsztaty rodzinne. Doskonała okazja do zapoznania się z historią, tradycją, obrzędami i techniką wykonania palm wielkanocnych. Z przygotowanych materiałów uczestnicy (samodzielnie lub w grupach) wykonają własne palmy.

Podczas spotkania będzie można nabyć pieczywo obrzędowe, gotowe palmy oraz pisanki ludowe.

Warsztaty są bezpłatne, ale ze względu na ograniczoną liczbę miejsc i materiałów – należy odebrać w Muzeum darmowe wejściówki (dostępne od 1 marca). Każdy taki bezpłatny bilet będzie upoważniał do kompletu akcesoriów niezbędnych do wykonania jednej palmy – można ją wykonać w pojedynkę lub w grupie (np. opiekun/opiekunowie + dziecko/dzieci).

Zapraszamy 28 marca o godz. 11.00.

dsc03044

Warsztaty poprowadzi twórczyni ludowa Wiesława Bogdańska, pochodząca z jednego z najstarszych kurpiowskich rodów i należąca do najznakomitszych artystek regionu kurpiowskiego. Z domu rodzinnego wyniosła zamiłowanie do sztuki ludowej, wierność tradycyjnym formom i motywom zdobniczym oraz umiejętności wykonawcze. Nauki pobierała u mistrzyń, najsłynniejszych twórczyń ziemi kurpiowskiej: swojej babki Stefanii Konopki, matki Marii Chrostek i ciotki Czesławy Konopkówny.

Od wielu lat reprezentuje Kurpie i Mazowsze na konkursach, pokazach, wystawach sztuki ludowej w kraju i poza jego granicami. Jest niezrównaną ambasadorką polskiej sztuki ludowej. Wielokrotnie uczestniczyła w międzynarodowych wydarzeniach i imprezach kulturalnych w Rosji, Szwecji, Grecji, Niemczech, Japonii, Islandii, Irlandii, Szwajcarii. Szczególnie ważna w działalności Wiesławy Bogdańskiej jest chęć przekazania umiejętności artystycznych i prezentacji warsztatu wykonawczego przejawiana podczas wielu imprez edukacyjnych organizowanych przez muzea, ośrodki kultury i szkoły.

Artystka zdobyła wiele nagród i wyróżnień. Do najbardziej cenionych należą główne nagrody w kurpiowskich i ogólnopolskich konkursach wycinanek w Ostrołęce, Kadzidle i Myszyńcu oraz palm wielkanocnych w Łysach.

Prace Wiesławy Bogdańskiej znalazły się w kolekcjach wielu muzeów w Polsce (w Muzeum Etnograficznym w Warszawie, Muzeum Okręgowym w Łomży, Muzeum Etnograficznym w Toruniu, Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce, Muzeum Narodowym w Poznaniu, Muzeum Etnograficznym w Krakowie) i poza granicami Polski (w Museum Europaeischen Kulturen w Berlinie). Twórczyni współpracuje ze Spółdzielnią Rękodzieła Ludowego i Artystycznego „Kurpianka” w Kadzidle, jest członkiem Stowarzyszenia Twórców Ludowych oraz jest wpisana do rejestru Twórców Ludowych „Cepelii”.

Za dotychczasową twórczość artystka została uhonorowana: Nagrodą Młodych im. Stanisława Wyspiańskiego (1988), Odznaką „Zasłużony Działacz Kultury” (1998), Nagrodą Prezesa Spółdzielni Rękodzieła Ludowego i Artystycznego „Kurpianka” (2006), Medalem Pamiątkowym PRO MASOVIA nadanym przez Marszałka Województwa Mazowieckiego (2008).

Fot. wyróżniająca:  Andrzej Rembowski z Pixabay.

Fot. Wiesławy Bogdańskiej – kadzidlo.pl.